Streda 11. decembra. Meniny má Hilda

Ako postupovať po kolízii auta so zverou

Poistenie 29.11.2017 | 14:01 0 Komentárov

Škody následkom stretu so zvieraťom tvoria zhruba desať percent z celkových škôd na motorových vozidlách. Často majú za následok aj relatívne vysoké škody na vozidle a nezriedka aj zranenia posádky vozidla.

Riziko stretu so zverov rastie pri horšej viditeľnosti, a zhoršení brzdných podmienok. Teda, keď sú cesty šmykľavé, počas hmly, či v noci.

Vodiči sa najčastejšie dostávajú do kolízie najmä s jeleňmi, srnami, diviakmi, či líškami. Môže však ísť aj o medvede. V poisťovni sme mali prípad, keď na ceste 1.triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď do cesty kamiónu, oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na deväť tisíc eur,“ hovorí vedúci oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách poisťovne UNIQA Martin Križan. „Mali sme tiež niekoľko udalostí, kedy došlo k stretu auta s ovcou, škody na vozidlách sa pohybovali okolo dvoch tisíc eur,“ dodáva.

Ďalší prípad z praxe poisťovne UNIQA sa týkal vodiča, ktorý sa snažil vyhnúť srnke, ktorá mu náhle skočila do vozovky. Prudko tak strhol volant, prestal ovládať vozidlo a vošiel s ním do jazera. Škoda na aute bola totálna, presiahla 12 tisíc eur. Vodič našťastie neutrpel vážne zranenia.

Aj na základe takýchto prípadov odborníci radia, že ak už má k zrážke so zverou prísť, neoplatí sa s vozidlom manévrovať a vyhýbať sa zvieraťu vo vysokých rýchlostiach. Riskujete šmyk a tvrdý náraz do stromu alebo iného vozidla v protismere, čo môže mať často horšie následky.

Ako postupovať

V prípade, že ku kolízii dôjde, prichádza na rad tradičný scenár, teda bezprostredné kontaktovanie asistenčnej služby danej poisťovne, ktorá pomôže s odtiahnutím vozidla, ak je nepojazdné a poradí s ďalším postupom.

Je potrebné privolať políciu, policajný zápis o nehode bude potrebovať poisťovňa pri riešení poistnej udalosti. Škody následkom stretu so zverou poisťovne hradia z havarijného poistenia.

Polícia tiež upozorňuje, aby vodiči po zrážke so zvieraťom nijako nemanipulovali. Právo nakladať s uhynutou zverou má totiž  len užívateľ poľovného revíru, ktorého po nehode privolá polícia. Ak by si človek uhynutú zver odviezol domov, hrozí mu obvinenie z pytliactva.

Ako predísť zrážke

Zver často skáče do cesty nečakane a vodiči sa snažia vyhnúť zrážke dupnutím na brzdu. Keďže pri prudkom brzdení v zime často hrozí šmyk, samozrejmosťou by mali byť prezuté pneumatiky. Zimné pneumatiky sú svojím špeciálnym  dezénom a gumovou zmesou na zimných cestách oveľa bezpečnejšie než letné. Brzdná dráha letných pneumatík môže byť totiž na zimných cestách dlhšia o 20 – 30 percent.

Aj keď univerzálny návod ako predísť kolízii so zvieraťom neexistuje, odborníci ponúkajú niekoľko rád, ktoré môžu v takýchto prípadoch pomôcť:

  • Na miestach, ktoré sú označené dopravnou značkou „Pozor zver“, jazdite opatrne a znížte rýchlosť
  • V prípade, že na ceste stojí zviera, snažte sa brzdiť a pevne držte volant
  • Na zviera stojace na ceste nikdy neblikajte a vypnite diaľkové svetlá, tie ho totiž môžu oslepiť a zviera zostane nehybne stáť
  • Zver sa radšej snažte zahnať trúbením, na ktoré väčšina zvierat reaguje
  • Treba počítať s tým, že ak cez cestu prebehla srna, jeleň či diviak, ktoré žijú v stádach, je možné, že za ním vybehnú ďalšie a tomu prispôsobiť jazdu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *