Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Ako prestať míňať a začať šetriť

Ostatné správy 23.10.2019 | 19:56 0 Komentárov

Žiť na dlh je dnes moderné a jednoduché. Vybrať si a vybaviť pôžičku online dokáže každý, pretože prístup na internet ľudí v mnohých prípadoch oslobodzuje. Tento trend však vytvára obrovské dlhové bremeno občanov, ktoré často ohrozuje aj strechu nad hlavou dlžníka.

Dôvodom je hlavne fakt, že mnohí z nás nedokážu šetriť. Štatistické údaje hovoria, že väčšina ľudí nemá žiadne úspory, pretože nevie prestať míňať. S našimi radami, ktoré vyplývajú z praktických skúseností sa vám to môže podariť.

Ako (ne)vieme šetriť?

Sociológovia a prieskumy pravidelne dokazujú, že väčšina Slovákov nemá žiadne úspory. Podľa výskumu spoločnosti Kantar Slovakia – 16 % slovenských rodín nemá žiadne úspory. Ďalších 37 percent občanov má úspory najčastejšie do výšky troch platov a iba 14 percent ľudí má úspory, ktorými by vedeli bez príjmu pokryť obdobie od štyroch do deviatich mesiacov. Na celý rok bez príjmu má dostatočné úspory len sedem percent opýtaných.

Naopak s dlhmi máme oveľa lepšie skúsenosti, o čom svedčí aj fakt, že priemerný dlh Slovákov medziročne vzrástol. Najviac sa zadlžujú muži a pokiaľ sa na to pozrieme podľa krajov, najviac dlžníkov pochádza z Banskobystrického kraja (21 %). Podľa veku k najviac zadlženým (28 %) patria ľudia od 35 do 44 rokov. A  takto by sme mohli pokračovať ďalej. Nič príjemné by však sme nezistili, pretože každým dňom sa tieto čísla zhoršujú a človek tým len zbytočne stráca svoju česť a slobodu. Ako vieme:

„Česť je nad všetky peniaze.“  – (Honoré De Balzac)

Odborníci z portálu Hyperfinancie.sk radia, ako môžeme napraviť a zmeniť smutné štatistiky a začať šetriť.

Kde začať

Základným pravidlom bohatstva je míňať menej, ako zarobíte. Toľko teória. Občania si však rezervné finančné prostriedky nevytvárajú často s vysvetlením, že nezarábajú dosť.

Čas však plynie a spolu s ním a vyšším komfortom sa zvyšujú aj naše výdavky. Dostávame sa do situácie, kedy chceme viac a pritom na to nemáme.

Samozrejme, pôžička online ešte nepredstavuje automaticky hneď riziko, no ak neviete hospodáriť s tým, čo zarobíte, mali by ste sa pre pôžičku rozhodovať veľmi triezvo. Disciplína je dôležitá tak pri sporení, ako aj pri splácaní pôžičky. Trénovať v nej sa dá postupne. Skúste to tak, že si začnete odkladať od prvej výplaty.

Aby to bolo pre vás jednoduchšie a dokázali si vnútorne odôvodniť dočasnú stratu, stanovte si cieľ alebo dôvod šetrenia. Vyššie vzdelanie, nové auto, dovolenka alebo nová kuchyňa. Ak presne viete, prečo musíte šetriť, vytváranie finančných prostriedkov v podobe rezervy bude pre vás jednoduchšie.

Koľko si odkladať

Nájdite si zlatú strednú cestu, aby odkladanie finančnej čiastky bokom nebolo pre vás veľkou záťažou. Ušetriť sa predsa dá aj z malej sumy.

Finanční experti odporúčajú odkladať si aspoň desať percent z výšky platu. Najlepšie okamžite a z každej mzdy. Na bežné výdavky a náklady spojené s bývaním by vám teda malo stačiť 90 percent platu.

Ak máte pochybnosti, že to bude pre vás predsa len veľká suma, ktorú si nemôžete dovoliť každý mesiac odložiť, sporte si hoci aj jedno percento z vášho príjmu. Krok po kroku sa dostanete k svojmu cieľu aj týmto spôsobom. Prípadne si percento môžete postupne zvyšovať, ak vám to situácia dovolí. Budete vidieť, že po prvých úspechoch, vás sporenie začne baviť. Zistíte, že ste schopní si šetriť a rastúca suma vás bude motivovať k ešte vyššiemu sporeniu.

Čím väčší podiel zo svojho príjmu si môžete ušetriť, tým rýchlejšie dosiahnete finančnú nezávislosť. Zdanlivú nezávislosť, ktorú vám možno doteraz poskytovala pôžička ihneď, no išlo len o ilúziu.  Ak máte vlastné úspory, nemusíte mať strach zo straty zamestnania, pretože si dokážete vykryť určité obdobie.

Ako menej míňať

Spôsob nášho života je ovplyvňovaný množstvom rôznych návykov. Ak je jedným z nich zlé hospodárenie s financiami, musíte sa ho čo najskôr zbaviť. Pomôže vám niekoľko jednoduchých odporúčaní:

1/ Začnite platiť v hotovosti a vyhýbajte sa kreditným kartám.

2/ Svoje nákupy si dopredu naplánujte.

3/ Nekupujte zbytočné a nepotrebné veci.

4/ Sledujte svoje výdavky.

5/ Hľadajte dostupné možnosti šetrenia – tovar v akcii a pod.

Ak vám celú snahu komplikujú vysoké splátky úverov, skúste ich refinancovať. Vybrať si výhodnejší typ úveru v inej banke dnes nie je náročné. Každá zmena v hospodárení s financiami a rodinným rozpočtom smerom k lepšiemu určite dlhodobo určite prinesie očakávané výsledky.

Kedy si šetriť

Možností je viac, vždy je však najlepšie, ak pritom využívate tri akumulačné stratégie:

• odložiť si a ušetriť peniaze ihneď po výplate;

• odložiť zostatok na konci mesiaca;

• kombinácia prvej a druhej stratégie.

Najlepšie je samozrejme prvé pravidlo. Máte istotu a viete s čím ešte môžete v danom mesiaci disponovať a čo si môžete zo zvyšného platu dovoliť. Najdôležitejšie je urobiť si zo šetrenia dobrý finančný zvyk. Možno to nebude jednoduché, dôležité však je, že tým získate väčšiu nezávislosť a stratenú česť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *