Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Ako sa bude dariť americkej a európskej ekonomike v tomto roku?

Koncom novembra minulého roku som písal o tom, či dôjde alebo nedôjde k recesii v USA, píše Peter Garnry. Môj záver bol, že pravdepodobnosť je nízka, aj keď trojmesačný priemer Indexu aktivity vydávaný Fedom v Chikagu bol na takmer mínus 0,70 – čo je brána k recesii. Kde sme o mesiac neskôr? A čo je dôležitejšie: ako sa darí ekonomike eurozóny?

Americká ekonomika sa zlepšuje i napriek fiškálnemu útesu

Národný Index aktivity vydávaný chikagskym Fedom vzrástol v novembri na plus 0,1 z mínus 0,64 v októbri, čo signalizuje, že americká ekonomická aktivita sa v novembri zrýchlila napriek rastúcej negatívnej mediálnej nálade z rokovaní o fiškálnom útese. Číslo trojmesačného priemeru stúplo na mínus 0,2 z mínus 0,59, čo je podstatný posun od prahu mínus 0,7. Pohľadom späť: lepšie ako očakávané čísla z Číny a stabilizácia eurozóny určite pozitívne pridali americkej ekonomike spolu s rastom objednávok a exportu. Očakávam preto, že Index aktivity zostane tento rok rozhodne mimo brány k recesii. Nadchádzajúce rokovania o dlhovom strope môžu mať negatívny vplyv na sentiment a tvrdé dáta v tomto štvrťroku. Špekulovať o dopade je ale v súčasnosti cvičením bez správneho riešenia. Nateraz sa americká ekonomika sunie pomalším tempom, ako by sa mala podľa očakávaní, ale rýchlosť sa zvyšuje, čo je na úvod nového roka pozitívna správa.

saxo-4-januar-2012-a

Eurozóna je stále v poklese a zlepšenie je veľmi pomalé

Pri pohľade na eurozónu je obraz o niečo skľučujúcejší ale zlepšuje sa. Aj keď len veľmi pomaly. Signalizátor zmeny HDP v reálnom čase (Eurocoin Index) zverejnený centrálnou bankou Talianska je za december vonku a len zľahka sa zlepšil na mínus 0,27 percent z mínus 0,29, čo signalizuje, že ekonomika eurozóny sa stále zmršťuje. Jediným pozitívom je, že situácia sa postupne zlepšuje. Pokiaľ sa Index Eurocoin dramaticky tento štvrťrok nezlepší, je pravdepodobné, že eurozóna bude v prvom polroku v recesii a bude smerovať k nevýraznému ekonomickému prostrediu. Súčasné dáta z ekonomiky eurozóny sú stále dostatočnou muníciou pre Maria Draghiho, na to, aby pokračovali jeho snahy zničiť riziko v eurozóne uvoľnením postoja ECB k krátkodobej inflácii. Svedčí o tom už len pohľad na čísla M3 ukazujúce 3,3 percentný medziročný nárast ponuky peňažnej zásoby M3.

saxo-4-januar-2012-b

Záver je, že americká ekonomika sa zlepšuje i napriek obavám z fiškálneho útesu. Zlepšujúci sa trh s nehnuteľnosťami pravdepodobne vyrovná negatívne prieťahy v rokovaniach americkej vlády o výdavkov tento rok. Pravdepodobnosť recesie je v súčasnosti veľmi malá. Naopak ekonomika eurozóny stále klesá a zlepšenie je len veľmi pomalé, čo dáva Draghimu viac priestoru pri presadzovaní zmien v politikách ECB, ktoré by mali odstraňovať nerovnováhy a nefunkčný stav úverového trhu eurozóny.

Zdroj: Peter Garnry, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *