Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ako sa darilo finančným trhom v júli

Investície 24.08.2016 | 23:55 0 Komentárov

Globálne akciové trhy si v júli pripísali zisk. Brazílske akcie boli predolympijským víťazom na poli hlavných tried aktív. Očakávania z ekonomických stimulov podporili japonské akcie. Akciovým trhom sa darilo aj v Európe a v USA.

Výkonnosť hlavných tried aktív

Víťaznú zlatú medailu na poli hlavných tried aktív za mesiac júl získali brazílske akcie, ktoré ťažili z olympijskej radosti, ktorá by krajinu vrátila na popredné stránky novín z tých správnych dôvodov. Brazílsky index Bovespa si už od začiatku roka do konca júla pripísal v dolárovom vyjadrení dokonca až 61-percentný rast, pričom v domácej mene to bolo 32 percent. Hlavným dôvodom na rast boli okrem priaznivej nízkej štartovacej úrovne aj očakávania a ich následné splnenie v otázke obžalovania a zosadenia prezidentky Dilmy Rousseffovej. Za zlepšením sentimentu stojí aj silnejúca brazílska mena real, keď zahraničných investorov lákajú vyššie brazílske sadzby.

Dlhopisy stabilné

Opatrnosť hlavných centrálnych bánk a očakávania uvoľnenia menovej politiky priali vládnym dlhopisom rozvíjajúcich sa krajín. Darilo sa tiež korporátnym dlhopisom v neinvestičnom pásme, kde pozitívne zavážil aj opatrný slovník Fedu. Bezpečne vnímané vládne dlhopisy len stagnovali, keď relatívne pretrvávania neistôt ohľadom globálneho rastu spolu s očakávaniami a s potrebou ďalších ekonomických stimulov vymazával rast na akciových trhoch a s tým spojený apetít investorov po riziku.

Cena zlata stúpala

Zlato má za sebou v júli pomerne rozbúrené obchodovanie, keď sa obchodovalo v pásme 1 310 až 1 375 dolárov za trójsku uncu. Obavy investorov z úvodu mesiaca spôsobené poklesom na akciových trhoch a znepokojením ohľadom krehkého globálneho rastu sa však následne postupne vytrácali a na konci mesiaca bolo zlato oproti koncu júna takmer bez zmeny. Zasadnutie Fedu spolu s publikáciou horšieho ako očakávaného prvého odhadu ekonomického rastu americkej ekonomiky v druhom kvartáli však oslabili americký dolár, čo výrazne podporilo cenu žltého kovu, ako aj ostatných vzácnych kovov.

Ceny ropy na oboch brehoch Atlantiku v júli kontinuálne slabli a na poli hlavných aktív skončili na poslednom mieste. Americký ropný benchmark WTI sa dokonca na záver mesiaca priblížil k hladine 40 dolárov za barel. Rope neprial predovšetkým vysoký stav zásob ropných produktov v USA, ako aj previs ponuky ropy nad dopytom, ktorý tak v očiach investorov odsúva očakávanú konsolidáciu trhu na neskôr. Európska ropa Brent aj americká ropa WTI tak na konci júla klesli už na vyše trojmesačné minimá.

zhodnotenie-aktiv

Výkonnosť vybraných svetových mien voči euru

Ruský rubeľ za minulý mesiac zoslabol o takmer štyri percentá, keď kopíroval pokles cien ropy späť na minimá z apríla tohto roku. Ruská ekonomika je vysoko závislá od exportu čierneho zlata, podobne ako Nórsko či Kanada. Švédskej korune zas nepriali slabšie makrodáta, ale predovšetkým ani pobrexitový vývoj. Euro voči doláru sa v prvej polovičke júla obchodovalo v okolí 111 dolárových centov.

V strede mesiaca však americkú menu podporili prevažne lepšie ako očakávané makrodáta a na vlne rastu americký dolár pokračoval až takmer do konca mesiaca, keď ďalšie makrodáta z USA ukazovali na solídny stav americkej ekonomiky, čo by podľa vtedajších očakávaní trhu mohlo prinútiť Fed do konca roka zvýšiť sadzby aspoň jedenkrát o 0,25 percenta. Pokles idylickej nálady na akciových trhoch a s tým spojený prázdny slovník zo zasadnutia Fedu oslabili dolár. V posledný obchodný deň mesiaca sa k negatívnym správam pre dolár pridali aj výrazne slabšie ako očakávané predbežné čísla rastu americkej ekonomiky v druhom štvrťroku a americký dolár tak voči euru zatvoril s miernym poklesom.

Neistota ohľadom osudu Veľkej Británie potom, čo sa britskí voliči rozhodli pre odchod z Európskej únie, negatívne vplývali na britskú libru aj v júli. Novovymenovaná vláda premiérky Theresy Mayovej síce priniesla investorom miernu dôveru, no nejasnosti, ako a kedy Británia EÚ opustí, boli dostatočné na to, aby libra voči euru zoslabla, pričom pod tlakom ostávala aj voči americkému doláru. Z mien krajín V4 voči euru sa v júli najviac darilo maďarskému forintu, ktorý vymazal svoje pobrexitové straty, pričom rolu hrali aj relatívne solídne makrodáta či slová Maďarskej centrálnej banky.

Poľský zlotý takisto pokračoval na vlne rastu, ktorý podporili júnové makrodáta z trhu práce, maloobchodu či z predanej priemyselnej výroby. Česká koruna vymazala v júli zvyšok svojich pobrexitových strát a uzavrela len tesne nad 27 korunami za euro.

menovy-pohybStanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *