Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Ako sa Slováci vysporiadali so zatvorenými obchodmi na sv. Cyrila a Metoda

Minulotýždňový deň voľna a sviatok sv. Cyrila a Metoda priniesol pre slovenských spotrebiteľov novinku. Obchody zostali v súlade s novelou Zákonníka práce po prvý krát po celý deň zatvorené. Z porovnania údajov ČSOB o platbách kartou v kamenných obchodoch vyplýva, že Slováci sa na tento sviatok pripravili a vopred sa predzásobili. No vo väčšej miere tento sviatok využili aj na nákupy v zahraničí. Nechali tam totiž viac peňazí ako v obchodoch doma na Slovensku.

Všetko však nasvedčuje tomu, že spotrebitelia sa na jeden deň voľna pripravovali vopred a obchodníci zažili väčší nápor, na aký boli v tomto období zvyknutí. „Napríklad v utorok 4. júla minuli klienti v obchodoch o vyše štvrtinu viac peňazí, ako tomu bolo pred rokom,“ dodáva Jamborová.

Avšak nielen väčšia koncentrácia áut so slovenskou ŠPZ v blízkosti hraničných priechodov, ale aj údaje o platbách kartou potvrdili, že spotrebitelia využili tento deň na nákupy v zahraničí. „Zatiaľ čo objem platieb v obchodoch na Slovensku medziročne klesol o 85%, v zahraničí stúpol o 22%. Celkovo tak počas sviatku sv. Cyrila a Metoda nechali v zahraničných kamenných obchodoch takmer tri krát viac peňazí ako v rovnaký deň na Slovensku,“ spresňuje Jamborová.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *