Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ako si preveriť obchodného partnera

Ostatné správy 21.01.2016 | 13:25 0 Komentárov

Dobre poznať svojich obchodných partnerov sa oplatí nielen preto, že to vyžaduje zákon, prípadne materská firma. V stávke môže byť aj schopnosť plniť si vlastné obchodné záväzky či celková reputácia firmy. Podľa zistení Slovak Compliance Circle si slovenské spoločnosti toto riziko uvedomujú . Reputačné rizik o pritom v priemere hodnotia známkou 2,2 z 5 1  – rovnako ako obchodné riziko.

Renomovaná firma, bez úmyslu podvádzať, je zapletená do rozsiahleho daňového podvodu kvôli transakciám s istým obchodným partnerom. Iná spoločnosť nie je schopná plniť vlastné obchodné záväzky z dôvodu zlyhania dôležitého dodávateľa. Vyšetrovanie firmy pre možné korupčné praktiky, keď pri uzatváraní svojich obchodov využívala služby sprostredkovateľa. To je iba niekoľko príkladov toho, čo môže spoločnosť očakávať, ak podcení preverovanie partnerov, s ktorými vstupuje do obchodných vzťahov.  Spôsob, akým mnohé slovenské firmy pristupujú k preverovaniu obchodných partnerov, naznačuje, že to nerobia adresne a efektívne.

Bežná firma má veľa obchodných partnerov (dodávateľov, odberateľov, sprostredkovateľov, atď.) a samozrejme obmedzené zdroje. Stojí teda pred otázkou, ako identifikovať a adresovať riziká pri minimálnych nákladoch.  Systém preverovania je potrebné prispôsobiť konkrétnym podmienkam – veľkosti spoločnosti, predmetu podnikania, rizikovosti prostredia, v ktorom operuje, atď. Pre menšie firmy, pôsobiace v menej rizikovom prostredí, môže stačiť napríklad jednoduchý súbor pravidiel a postupov, ak je vhodne nastavený.  Jednou z najdôležitejších výziev pri preverovaní obchodných partnerov je získavanie informácií o právnických, ako aj fyzických osobách.

„Vďaka globalizácii a digitalizácii informácií sa dnes už aj bežný človek z pohodlia domova či kancelárie vie dostať k v eľkému množstvu dát . T reba však vedieť analyzovať relevantnosť a dôveryhodnosť informácií . Ak s nimi neviete správne pracovať, namiesto toho , aby ste eliminovali riziko ,  vytvoríte chaos “ , varuje Lygia Fullbrook, špecialista na oblasť Corporate Inteligence,  KPMG na Slovensku. Na Slovensku máme v porovnaní s mnohými inými krajinami k dispozícii množstvo verejne dostupných informácií, ktoré sú pri bežnej previerke bežných obchodných partnerov postačujúce. Problémom je však aj pomerne nízke povedomie o týchto zdrojoch.“

Na Slovensku máme dnes k dispozícii dáta, o ktorých môže väčšina vyspelejších krajín zatiaľ iba snívať. Či  ide o bezplatný online obchodný register, štátne a samosprávne zmluvy, účtovné uzávierky, dotačné datasety alebo mnoho iných typov finančných dát. V konkrétnych prípadoch je naozaj možné v dátach, ktoré štát ponúka, objaviť dôkazy korupcie a neférovosti. No často o nich nevie ani odborná verejnosť, “ konštatuje Eva Vozárová z Aliancia Fair-Play. Ďalší problém predstavuje netransparentnosť vlastníckej štruktúry niektorých firiem.

Preverovanie pozadia  firiem je veľmi komplikované, keďže skutoční vlastníci sa skrývajú za rôznymi schránkovými firmami, v ktorých figurujú len nastrčené osoby. K vyššej transparentnosti by mal prispieť takzvaný register konečných vlastníkov, ktorého implementácia sa predpokladá v každom členskom štáte EÚ do dvoch rokov.  Zodpovedné orgány však budú musieť dohliadnuť na zmysluplnú implementáciu tejto direktívy EU, aby informácie, ktoré budú v registri uchovávané, mali reálnu vypovedaciu hodnotu a aby boli pravidelne aktualizované.  

Obávam sa, či implementácia tejto smernice nebude iba formalita. Účinným nástrojom pre podnikateľov však určite zostanú dobre nastavené interné procesy preverovania obchodných partnerov a odmietnutie spolupráce s osobou, ktorej vlastnícke pozadie vzbudzuje pochybnosti,“ hovorí Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c. Podľa Leontieva by Slovenská republika mala ísť Európe príkladom a vytvoriť paralelný register pre slovenských a zahraničných podnikateľov, ktorý obchodujú so štátom. Zápis do tohto registra by mal  byť podmienený reálnou a predchádzajúcou kontrolou zapisovaných údajov. Túto kontrolu by mohli vykonávať napríklad advokáti, audítori a banky a za zápis do registra by potom títo niesli osobnú zodpovednosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial