Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Ako si vybrať najvýhodnejšiu hypotéku

Hypotéka je záväzok na dlhú dobru, často sa hovorí, že až na celý život. Výberu je preto venovať náležitú pozornosť. Úrok pritom nie je jediným parametrom výberu.

Hypotéka je dlhodobý bankový úver, ktorý má splatnosť zvyčajnedo  30 rokov, v niektorých prípadoch však môže ísť až o 40 rokov. Splatnosť je v každej banke iná. Hypotekárny úver sa poskytuje priamo na vopred stanovený účel – teda na kúpu nehnuteľnosti na bývanie.

Čo sa týka úrokovej sadzby, tak tá sa pri hypotekárnom úvere aktuálne pohybuje od 0,95 percenta až do 1,55 percenta. Poskytnutie hypotéky je v niektorých bankách bez poplatku, teda zadarmo, no môže sa vyšplhať až na sumu 100 eur. Tento poplatok sa odvíja od konkrétnych podmienok banky.

Podmienky pre schválenie hypotéky

Jednou z podmienok poskytnutia hypotekárneho úveru je záložné právo k nehnuteľnosti. Môže ísť priamo o nehnuteľnosť, ktorá sa hypotékou financuje, no môže ísť aj o inú nehnuteľnosť.

Veľkou výhodou je, že banky nevyžadujú, aby bola zakladaná nehnuteľnosť vo vlastníctve osoby, ktorá žiada o hypotekárny úver. Vlastníkom tejto nehnuteľnosti môžu byť príbuzní, napríklad rodičia či súrodenci alebo len známi a priatelia.

Akú výšku hypotéky poskytne banka?

V súčasnosti je schválenie takzvanej 100 percentnej hypotéky nemožné. Banky poskytujú výšku úveru do 70 alebo až do 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti. V ojedinelých prípadoch môže banka poskytnúť 90 percent z hodnoty nehnuteľnosti.

Ďalšou dôležitou otázkou je, čo sa považuje za hodnotu nehnuteľnosti. Nemôžete jednoducho prísť do banky a povedať, že máte záujem o hypotéku a páči sa vám konkrétny dom, ktorý stoji 150 tisíc eur. Z tejto ceny nevypočítava hodnota nehnuteľnosti. To je predajná cena.

Banky majú svojich znalcov (interných alebo externých), ktorí vypracujú znalecký posudok, na základe ktorého je stanovené, aká je hodnota danej nehnuteľnosti. Z tejto sumy sa následne vypočíta výška hypotéky (70% alebo 80%). V prípade, ak si chcete zadovážiť svojho znalca, je lepšie sa o tomto kroku poradiť priamo s bankou, od ktorej žiadate hypotéku. Pýtate sa prečo? Môže sa stať, že posudok od niektorého znalca banka nebude akceptovať a vy tak vyhodíte zbytočne množstvo peňazí.

Porovnanie hypotekárnych úverov

V prípade, že ste sa rozhodli vziať si hypotéku, v takom prípade je dôležité, aby ste sa poobzerali po viacerých ponukách a nielen jednej.

Pre niekoho to je možno strata času, ale zistiť si informácie o jednotlivých hypotékach sa skutočne oplatí. Dôvod? Pretože môžete ušetriť až niekoľko tisíc eur. Všetko to závisí od toho, aký úrok má daná hypotéka, aký je poplatok za vybavenie hypotéky či dokonca koľko celkovo na hypotéke preplatíte. Všetky tieto parametre ovplyvňujú, či je hypotekárny úver výhodný alebo nie.

V ktorej banke je najvýhodnejšia hypotéka?

Na slovenskom trhu exituje viacero bánk, ktoré poskytujú hypotekárne úvery. Stačí si len vybrať a pôžičku o požiadať. Podľa čoho však usúdiť ktorá banka má najvýhodnejšiu hypotéku? Odpovedať nie je celkom jednoduché, pretože ako sa hovorí – “sto ľudí, sto chutí“.

Napríklad hypotéka, ktorá je výhodná práve pre vás, môže byť pre iného človeka nevýhodná. Veľkú váhu majú rôzne parametre, ako napríklad výška úrokov, výška splátky a doba splatnosti, atď.

Ako teda zistiť, ktorý hypotekárny úver je pre vás ten najvýhodnejší? Stačí si na internete vyhľadať hypotekárnu kalkulačku, ktorá vám “vypočíta“, ktorá hypotéka je pre vás tá správna. Stačí ak do nej zadáte, o akú výšku hypotéky máte záujem, aká je hodnota nehnuteľnosti, váš vek a bonita, ale aj požadovaná doba splatnosti, typ nehnuteľnosti či fixácia hypotéky. Na základe týchto parametrov vám vie kalkulačka určiť, ktorá hypotéka je pre vás výhodná.

Komerčný článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *