Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Ako Sociálna poisťovňa posudzovala náhrady za pracovné úrazy

Posudkoví lekári Sociálnej poisťovne v 1. polroku 2016 posúdili 222 prípadov žiadostí o úrazovú rentu, čo je o 46 prípadov menej ako v 1. polroku 2015. Podmienku na vznik nároku na úrazovú dávku, teda pokles pracovnej schopnosti poškodeného o viac ako 40 %, splnilo 187 žiadajúcich občanov. V 35 prípadoch nárok nevznikol.

Najčastejším medicínskym dôvodom pri pracovných úrazoch boli následky poranení, otráv a iné následky vonkajších príčin (15), poranenia kolena a predkolenia (15), poranenia brucha, drieku, driekovej chrbtice a panvy (10), poranenia zápästia a ruky (9) a poranenia krku (7). 

Príčinami chorôb z povolania boli najmä choroba z dlhodobého, nadmerného a jednostranného zaťaženia končatín – ochorenia kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín (55), choroba z vibrácií (12) a choroba z fosforu a jeho zlúčenín (8).

Poisťovňa v 1. polroku posúdila aj nároky na jednorazové vyrovnanie. Podmienkou v takých prípadoch je miera poklesu pracovnej schopnosti najmenej desať percent. Takéto odškodnenie bolo priznané celkom 29 osobám. Nárok na dávku nevznikol 11 žiadajúcim.

Posudkoví lekári zároveň vykonali kontrolu 1618 lekárskych posudkov vydaných ošetrujúcimi lekármi na účely náhrady za bolesť a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia. V 458 prípadoch nesúhlasili s bodovým ohodnotením ošetrujúcich lekárov. 

V súvislosti s dávkou náhrady nákladov spojených s liečením posudkoví lekári skontrolovali účelnosť vynaložených nákladov 442 poberateľom tejto úrazovej dávky. V 370 prípadoch bola dávka priznaná v plnej výške, 72 poberateľom posudkoví lekári po kontrole dávku krátili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial