Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Ako svoju finančnú situáciu vnímajú obyvatelia najšťastnejších krajín sveta a ako je to na Slovensku?

Ostatné správy 12.12.2018 | 11:32 0 Komentárov

Najspokojnejší s finančnou situáciou sú Dáni. Slováci sú o niečo málo pod európskym priemerom.

Tretina Slovákov nemá dostatok peňazí na dôstojný život.

Až 32 percent slovenských respondentov súhlasilo s tým, že v súčasnosti nemajú dostatok peňazí na dôstojný život. Toto zodpovedá priemerným celoeurópskym výsledkom. To ako svoju situáciu vnímajú muži či ženy, nehrá rolu. U nás najlepšie svoju finančnú situáciu vnímajú mladí ľudia (18-24 roční), kde takmer polovica z nich nesúhlasí s tým, že by nemali dostatok peňazí na dôstojný život. Naopak v skupine 50-64 ročných až 39% súhlasí s tým, že nemá dostatok.

Zároveň však treba poukázať aj na to, že štyria z desiatich Slovákov nesúhlasia s tým, že by nemali dostatok.

Najspokojnejší sú Dáni a Česi

Zdá sa, že spomedzi sledovaných krajín sú obyvatelia Dánska najspokojnejší, pretože šesť z desiatich Dánov nesúhlasí s tým, že by malo nedostatok. Prekvapivé je, že naši českí susedia vnímajú tiež svoju situáciu pozitívne a ich tvrdenia sú podobné ako u Dánov. A sú hlboko pod celoeurópskym priemerom, čo je pre tieto krajiny veľmi pozitívne.

Najhoršie na tom je Lotyšsko, kde šesť z desiatich obyvateľov tvrdí, že nemá dostatok prostriedkov na dôstojný život.

Ako sú na tom obyvatelia najlepších krajín?

Spoločnosť Intrum prieskum realizovala v 24 európskych krajinách. Z nich celkovo patria severské krajiny (napr. Fínsko, Nórsko) podľa svetových rebríčkov (zdroj dát: Medzinárodný menový fond, OSN) medzi najlepšie, najzdravšie a najšťastnejšie krajiny.

Ako reprezentanta pre porovnanie si zoberieme Nórsko, ktoré okrem toho patrí aj medzi desať najbohatších krajín sveta a aj s Nemecko, ktoré patrí medzi najväčšie svetové ekonomiky a spomedzi krajín, ktoré sa zapojili do prieskumu je to najväčšia ekonomika.

V grafoch vyššie sa uvádzajú odpovede respondentov, ktorí mali uviesť do akej miery súhlasia s tvrdením: V súčasnosti nemám dosť peňazí na dôstojný život.

Až 57 percent Nórov nesúhlasí s tvrdením, že by mali nedostatok. Zaujímavé je, že skôr mladí Nóri mali tendenciu súhlasiť s týmto tvrdením, ale napr. v skupine 50-64 ročných len 16 percent súhlasilo s tým, že nemá dostatok peňazí na dôstojný život a v skupine 65 a viac ročných to bolo ešte menej, 11 percent. Je to presne opačný výsledok, ako na Slovensku.

Naopak, u Nemcov je štruktúra tých, ktorí súhlasili s týmto výrokom vs. tých, čo nesúhlasili veľmi podobná vo všetkých vekových kategóriách a zodpovedá tomu, že 26 percent súhlasí a 52 percent nesúhlasí s tým, že by mali nedostatok.  

Zaujímavé je, že v Nórsku sú spokojnejší muži a v Nemecku sú spokojnejšie ženy. Ale ani v týchto krajinách nie sú rozdiely v počtoch medzi pohlaviami veľmi výrazné.


O Európskom spotrebiteľskom platobnom reporte (ECPR) 2018
Spoločnosť Intrum zozbierala údaje od spotrebiteľov v 24 európskych krajinách s cieľom získať podrobnejší prehľad o ich každodennom živote; o ich výdavkoch a ich schopnosti riadiť svoje domáce financie na mesačnej báze. Celkovo sa prieskumu zúčastnilo 24 398 respondentov vo veku 18-65 rokov. Zber údajov sa uskutočnil v septembri 2018.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *