Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Ako vypočítať cenu gréckeho ostrova?

Finančné problémy údajne prinútili Grécko predávať svoje ostrovy. Ostrov Nafsika by mal byť k dispozícii 15 miliónov eur. Od predaja si Grécko sľubuje okrem zníženiu dlhu aj turistický rozmach v málo známej turistickej destinácii.

Grécka predstava je, že majiteľ ostrova vybuduje v snahe zatraktívniť ostrov aj infraštruktúru a letoviská a všetko, čo s tým vzájomne súvisí.

Zaujímavosťou na celej veci je ako Gréci dospeli k názoru, že práve predajom ostrova môžu riešiť vlastné finančné problémy. Rovnako je záhadná aj cena, ktorú požadujú za predmetný štátny ostrov. „Je neštandardné riešenie, že štát predáva časť svojho územia," myslí si odborník na oceňovanie zo znaleckej organizácie APPRAISAL SERVICES Bratislava Petr Turczer. "V podstate s takouto transakciou sa takmer nestretávame. Jednak je s tým spojených veľa nezodpovedaných legislatívnych otázok a potom, veľmi ťažko sa dopracováva k reálnej hodnote podobného územia. Štandardne sa pri určovaní ceny takého územia pristupuje na základe výnosového potenciálu predávanej plochy. Inými slovami povedané, na predmetný ostrov sa musí pozerať ako na jeden veľký developerský projekt. Teda naplánovať budúce príjmy, výdaje, ich harmonogram v čase a v kontexte so všetkými rizikami spojenými s realizáciou a prevádzkou projektu. V rámci rizikovosti projektu sa musí počítať aj s prípadnými slabými stránkami investičného zámeru, a to či už zaistením samotného financovania, chýbajúcou infraštruktúrou, nízkou návštevnosťou letovísk a pod. Nesmie sa zabudnúť ani na investície spojené s propagáciou a následnou prevádzkou,

Stanoviť čo najvernejšiu cenu ostrova je veľmi zložitá práca a konečnú sumu ovplyvňuje rad faktorov. No na druhej strane musíme počítať i s tým, že realitný trh sa sa pravdepodobne čoskoro zaplní ponukami rôznych ostrovov, najmä tými gréckymi. A zdá sa, že nielen ostrovy pôjdu do ponúk realitných kancelárií. Napríklad na Novom Zélande je v ponuke za jeden milión novozélandských dolárov dedinka Otira. Ktovie, ako sa zmení mapa sveta po obdobných obchodných transakciách, a tak isto je otázkou, či podobné predaje pomôžu jednotlivým štátom, mestám nájsť východisko z ekonomickej krízy.

Zdroj: APPRAISAL SERVICES.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *