Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Ako využiť hrozbu nestabilných trhov na príležitosť

Investori si v časom vysokej trhovej volatility a turbulencií kladú vždy tú istú otázku. Ako predísť stratám a podľa možností z toho ešte vyťažiť. 

Aktuálne žijeme v čase geopolitickej nestability, ktorá má dopad aj na kapitálové trhy. Napríklad britské referendum. To hoci bolo dlho očakávané, trhy s jeho skutočným výsledkom však nerátali. Podcenili alternatívu hlasovania za brexit. Reakciou preto bola vysoká volatilita.

V prípade nervozity na kapitálových trhoch, a prudkých nárastov a poklesov, je ideálnym postupom redukovať ohrozené pozície. Ak používate na obchodovanie mobilnú aplikáciu, je možné nastaviť si príkaz k odpredaju pri určitom výkyve ceny. Ani tento postup však nemusí byť sto percentne spoľahlivý a to v situáciách, kedy dôjde k pádu trhov.

Naopak pre krátkodobých obchodníkov, tzv. intraday, ponúkajú tieto prudké pohyby veľmi zaujímavé príležitosti. Nemusia pri nich viazať dlhodobo kapitál v konkrétnych aktívach. Jednou z ďalších možných ciest je zadanie nákupných alebo predajných príkazov ďaleko od aktuálnej trhovej ceny. V prípade krátkodobého extrémneho „výkyvu“ nad alebo pod tieto úrovne dôjde k realizácii príkazu, čím sa zabezpečí realizačná cena sľubujúca krátkodobý zisk pri návrate k „normálnym“ úrovniam.

Napriek priestoru pre krátkodobé špekulácie by mali však konzervatívny investori pamätať na základné pravidlo investovania a to na rozloženie rizika. Naše portfólio by sme sa teda mali snažiť vždy čo najviac diverzifikovať. Znamená to časť vložiť do akcií, časť do dlhopisov alebo komodít, skúsenejší investori môžu využiť aj opčné kontrakty a forex.

Ďalšou cestou ako minimalizovať nepriaznivé externé dopady na portfólio, je zaujať pozíciu bez nutnosti vlastniť podkladové aktívum. Rastúcu popularitu v tomto smere dosahujú napríklad kontrakty CFD, najmä tie zamerané na indexy. Investor získava tým, že správne odhadne, či daný burzový index stúpne, alebo klesne, a to bez toho, aby musel kupovať nejaké aktívum.

Jedným z najznámejších indexov je S&P 500, ktorý združuje 500 veľkých spoločností zalistovaných na newyorskej burze (NYSE) alebo na NASDAQ. Keď investujeme do tohto indexu uskutočňujeme investíciu založenú na celkovom spoločnom výkone týchto 500 spoločností. Tento index je veľmi populárny, pretože je považovaný za spoľahlivého reprezentanta celého amerického akciového trhu a jeho výkon zvyčajne odráža široké trendy americkej ekonomiky. 

Medzi ďalšie obľúbené indexy patria Germany 30, US 30 Wall Street, US Tech 100 NAS, a UK 100. Nie je náhodou, že populárnych je práve týchto päť indexov. Klienti totiž prostredníctvom nich využívajú geografickú diverzifikáciu, teda rozloženie rizika medzi jednotlivé regióny sveta.

Ako s týmito informáciami naložiť v dnešnom svete? Schopnosť vhodne rozprestrieť finančné prostriedky medzi jednotlivé investičné nástroje, a tým tak znížiť možné finančné straty, vyžaduje dobré znalosti kapitálového trhu, ale aj dokonalý prehľad a sledovanie aktuálneho diania vo svetovej ekonomike a politike.

Ten, kto si zatiaľ netrúfa prevziať zodpovednosť za individuálne rozhodnutia, môže skúsiť kopírovať skúsenejších investorov. K dispozícií sú, či už platené alebo bezplatné, investičné portfólia, ktoré viac, ci menej poskytujú know-how potrebné k rozloženiu rizika.

Postupne tak pribúdajú každému investorovi kamienky do mozaiky, čím si skladá svoj vlastný obraz o investičnom svete. Získané skúsenosti a vedomosti sú potom cenné práve v situáciách vysokej volatility.

Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre ČR, Slovensko a Maďarsko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *