Pondelok 23. júla. Meniny má Oľga

Ako zareagovali české banky na zvýšenie sadzieb v ČR?

BankyBývanie 07.08.2017 | 16:52 0 Komentárov

Česká národná banka (ČNB) zvýšila minulý týždeň úrokové sadzby. Obdobie lacných peňazí pomaly končí. Ako sa podľa hypotekárnych bánk rast základných sadzieb premietne do hypotekárnych úverov? Zachráni vyššie sadzby realitný trh?

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov rastú už niekoľko mesiacov. Priemerná úroková sadzba hypoték podľa Fincentrum Hypoindex sa v januári odrazila od dna a vzrástla z decembrových 1,77 percenta na 1,82 percenta a v apríli prelomila hranicu dvoch percent. Mierny nárast pokračoval aj v ďalších mesiacoch a zrejme sa nezastaví ani v tých nasledujúcich.

Menové rozhodnutie bankovej rady ČNB, ktoré s platnosťou od 4. augusta 2017 navýšilo základnú úrokovú sadzby, sa už odrazilo na variabilných sadzbách. 1M RIBOR, na ktorý sú naviazané variabilné sadzby hypoték, zo štvrtka na piatok v dôsledku zvýšenia sadzieb ČNB vzrástol z 0,20 percenta na 0,35 percenta.

Rast hypotekárnych úrokov by však nemal byť nijako zásadný. „Môže dôjsť k miernemu rastu, avšak nijako dramatickému, sadzby zostanú z dlhodobého pohľadu stále nízke,“ myslí si Petra Kopecká z Raiffeisenbank.

Zvýšenie základných sadzieb sa podľa člena predstavenstva ČSOB Jana Sadil nepremietne na ceny hypotekárnych úverov priamo a bezprostredne. „Úrokové sadzby pomaly a postupne stúpajú od decembra minulého roka, kedy boli na svojom historickom minime. Na druhej strane – hoci úrokové sadzby rastú a je pravdepodobné, že ide o dlhodobý trend – je potrebné spomenúť, že sú pre klientov stále veľmi atraktívne, „uviedol Jan Sadil.

Viac ako rast základných sadzieb ovplyvňuje hypotekárny trh odporúčanie ČNB, ktoré obmedzilo výške poskytovanej hypotéky k hodnote založenej nehnuteľnosti (LTV). „Úrokové sadzby už vzrástli v dôsledku regulácie ČNB, a to predovšetkým u LTV nad 80 percent. V dlhodobom horizonte potom môžeme predpokladať, že navýšenie ceny hypotekárnych úverov bude zhruba kopírovať cenu zdrojov, „hovorí Pavel Vlček z mBank.

Celý článok si môžete prečítať na https://www.hypoindex.cz/clanky/cnb-zvysila-sazby-hypotecni-banky/ 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *