Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Ako znížiť riziko zrážky vozidla so zverou

Poistenie 24.10.2018 | 14:06 0 Komentárov

Podľa štatistík UNIQA poisťovne tvoria škody následkom stretu so zvieraťom asi desať percent z celkových škôd na motorových vozidlách a najčastejšie sa stávajú skoro ráno alebo za tmy, kedy je na cestách horšia viditeľnosť.

Výrazné ochladenie so sebou prináša komplikácie na cestách, na ktoré upozorňuje každoročne polícia. Dni sú kratšie, cesty sú šmykľavé a časté sú ranné hmly, ktoré znižujú viditeľnosť a zvyšujú riziko rôznych kolízií, medzi ktoré patrí aj zrážka so zverou.

Kolízie so zverou majú často za následok vysoké škody a nezriedka aj zranenia posádky vozidla. Vodiči sa najčastejšie dostanú na cestách do stretu s jeleňmi, srnami, diviakmi či líškami. Výnimkou však nie sú ani medvede.

„V poisťovni sme mali prípad, keď na ceste 1.triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď do cesty kamiónu, oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na deväťtisíc eur. Mali sme tiež niekoľko udalostí, kedy došlo k stretu auta s ovcou, škody na vozidlách sa pohybovali okolo dvoch tisíc eur,“ hovorí vedúci oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách v Uniqa, Martin Križan.

Ďalší prípad sa týkal vodiča, ktorý sa snažil vyhnúť srnke, ktorá mu náhle skočila do vozovky. „Vodič v snahe vyhnúť sa zvieraťu prudko strhol volant, prestal ovládať vozidlo a vošiel s ním do jazera. Škoda na vozidle bola totálna, presiahla 12 tisíc eur. Vodič našťastie neutrpel vážne zranenia,“ popisuje prípad M. Križan.

Aj na základe takýchto prípadov odborníci radia – ak už má k zrážke so zverou prísť, neoplatí sa s vozidlom manévrovať a vyhýbať sa zvieraťu vo vysokých rýchlostiach. Riskujete šmyk a tvrdý náraz do stromu alebo iného vozidla v protismere, čo môže mať často horšie následky.

V prípade, že ku kolízii dôjde, odporúča sa kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, ktorá môže pomôcť s odtiahnutím vozidla, ak je nepojazdné. Pri riešení poistnej udalosti bude pravdepodobne potrebný policajný zápis o nehode. Škody následkom stretu so zverou poisťovne uhrádzajú z havarijného poistenia.

Vodiči by po zrážke so zvieraťom nemali manipulovať. Právo nakladať s uhynutou zverou má totiž len užívateľ poľovného revíru, ktorého po nehode privolá polícia. Ak by ste si uhynutú zver odviezli domov, hrozí Vám obvinenie z pytliactva.

Zver často skáče do cesty nečakane a vodiči sa snažia vyhnúť zrážke dupnutím na brzdu. Najmä v zimnom období pri prudkom brzdení často hrozí šmyk, samozrejmosťou by mali byť prezuté pneumatiky.

Aj keď univerzálny návod ako predísť kolízii so zvieraťom neexistuje, odborníci ponúkajú niekoľko rád, ktoré môžu v takýchto prípadoch pomôcť:

ο Na miestach, ktoré sú označené dopravnou značkou „Pozor zver“, jazdite opatrne a znížte rýchlosť.

ο V prípade, že na ceste stojí zviera, snažte sa brzdiť a pevne držte volant.

ο Na zviera stojace na ceste nikdy neblikajte a vypnite diaľkové svetlá, tie ho totiž môžu oslepiť a zviera zostane nehybne stáť.

ο Zver sa radšej snažte zahnať trúbením, na ktoré väčšina zvierat reaguje.

ο Treba počítať s tým, že ak cez cestu prebehla srna, jeleň či diviak, ktoré žijú v stádach, je možné, že za ním vybehnú ďalšie a tomu prispôsobiť jazdu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *