Streda 20. novembra. Meniny má Félix

Aktívny pacient stojí až o pätinu menej

 Prevencia je lacnejšia ako následné ošetrenia a liečba. Dokazuje to ďalšia štúdia. Podľa nej by mali byť pacienti a ich opatrovatelia oveľa viac zapájaní do voľby liečby a svojich zdravotných plánov. Žiaľ existujúce modely starostlivosti  v tejto oblasti zlyhávajú. Spôsobuje to na jednej strane zhoršenie zdravotného stavu pacientov a na druhej vyššie výdavky verejných rozpočtov na ich liečbu. 

„Podpora pacientov a opatrovateľov v snahe byť aktívnymi v starostlivosti o zdravie vedie nielen k lepším výsledkom pre pacienta, ale má potenciál vytvoriť nákladovo efektívnejšie modely starostlivosti, „hovorí Dr Mark Britnell , predseda globálnej praxe KPMG v oblasti zdravotníctva. “ Nezávislá analýza naznačuje, že väčšina aktívnych pacientov stojí o osem až 21 percent menej[1]

Správa KPMG konštatuje, že  ľudia s dlhodobo zlým zdravotným stavom trávia u lekárov len malú časť svojho liečenia. Drvivá väčšina starostlivosti je poskytovaná samostatne, s pomocou opatrovateľov alebo rodiny. „Aktívni“ pacienti,  teda tí so zručnosťami, schopnosťami a ochotou riadiť vlastné zdravie a zdravotnú starostlivosť,  vedia dosiahnuť pri nižších nákladoch lepšie zdravotné výsledky.

Pomocou koučovania a finančných stimulov môžu zdravotnícki pracovníci v určitých situáciách podporovať samodiagnostiku a samoliečbu. To všetko len s využitím komunikačných technológií a dostupných ľudských zdrojov, ako sú lekárnici a komunitní pracovníci.

Nové komunity pacientov sa vytvárajú napríklad na sociálnych médiách. Aplikácie ako je iWantGreatCare vo Veľkej Británii  používajú pacienti na zdieľanie informácií a mesačne tam pridajú viac ako 80.000 recenzií a názorov. 

Jednou z prvých lastovičiek na Slovensku je platforma Diagnose.me, ktorá spája pacientov s poprednými rádiológmi po celom svete. Je určená pre ľudí, ktorí už dostali primárnu diagnózu od svojho osobného lekára a chcú získať nezávislý odborný posudok na potvrdenie alebo objasnenie diagnózy.

 „Je čas prejsť od základnej myšlienky aktívneho pacienta k nájdeniu praktických riešení, ktoré umožnia ľuďom, aby  sami vedeli dosiahnuť lepšie zdravotné výsledky za nižšie náklady,“ uzatvára Dr Britnell.


[1] Hibbard J H, Greene J, Overton V (2013) ‘Patients with lower activation associated with higher costs; delivery systems should know their patients’ “scores”.’ Health Affairs, 32, no (2013): 216–22

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *