Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Aktuality z Ázie: To bolo všetko? Dvanásťhodinová korekcia EURUSD?

Investície 29.05.2012 | 17:11 0 Komentárov

Po včerajšej relatívne pokojnej seanse, ktorú mal na svedomí štátny sviatok v USA, sa dnes ázijské obchodovanie otvorilo v záplave japonských dát.

Miera nezamestnanosti v Japonsku z predchádzajúcich (a opäť očakávaných) 4,5% povyrástla v apríli na 4,6%, a zaznamenala tak prvý nárast po 3 mesiacoch. Došlo však aj na priaznivé správy: pomer pracovných miest na uchádzača stúpol z 0,76 na 0,79, teda najviac od októbra 2008, čo znamená, že na 100 uchádzačov o zamestnanie bolo k dispozícii takmer 71 pracovných miest. Vzhľadom k trvalo stagnujúcim či zhoršujúcim sa ekonomickým podmienkam sa zamestnávatelia stále zdráhajú naberať nové pracovné sily. Zjavné je aj nerovnovážne rozloženie ponuky pracovných miest v jednotlivých geografických oblastiach.

Výdavky domácností a maloobchodné tržby tiež zaznamenali nižšiu aktivitu spotrebiteľov. Maloobchodné tržby boli o 0,3% nižšie ako pred mesiacom, o niečo horšie než očakávaných +0,1%, ale lepšie ako prepad o 1,2% v marci. Tržby veľkých maloobchodných predajcov po prvýkrát počas posledných 4 mesiacov tiež skĺzli do negatívneho pásma. Čo sa týka výdavkov domácností, potom v apríli išli opäť dole, a to medzimesačne o 0,8% v porovnaní s 0,1% poklesom v marci. Objem výdavkov doplatil na nevýrazný rast príjmov, ako aj obavy spotrebiteľov ohľadom ekonomiky a rastúcich cien palív.

Rizikové a akciové trhy počas dopoludnia postupne pomaly klesali, ale keď sa Ázia chytila nápadu, že Čína čoskoro zavedie ďalšie stimulačné opatrenia, trhy našli určitú podporu. Včera sa neskôr počas dňa objavili špekulácie o balíčku v hodnote 2 bilióny jenov, vďaka čomu sa šanghajský kompozitný index vyšvihol do pozitívneho pásma.

Včerajšia obchodná seansa bola kvôli americkému sviatku (Deň obetí vojny) nemastná neslaná. Menový pár EURUSD mal spočiatku našliapnuté dobre, v Ázii vychádzal z víkendových prieskumov v Grécku, čoskoro mu však došiel dych a európsku seansu zakončil nižšie.

Zdroj: Andrew Robinson, analytik menových trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *