Stvrtok 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor

Aktuálne.sk: Slovenská koruna dáva posledné zbohom

Slovenská koruna má za sebou krátku minulosť. Pôvodne Česká a Slovenská republika vytvorili 1. januára 1993 menovú úniu. Tá mala písať svoju históriu až do leta toho istého roka. Predsedovia vlád Vladimír Mečiar a Václav Klaus sa totiž v polovici januára roku 1993 dohodli, že k menovej odluke príde predčasne.

Ako v článku venovanom histórii koruny píše Aktuálne.sk, to "predčasne" znamenalo 7. februára toho istého roku. Podobne, ako pri delení republiky, aj tu sa kompetentní nevyhli mnohým nedorozumeniam a kompetenčným stretom. Predstavitelia Štátnej banky česko-slovenskej totiž v predstihu začali pripravovať rozdelenie menovej únie, ktorej prvým krokom bolo kolkovanie dovtedy platných federálnych bankoviek.

Ako prvá uzrela svetlo sveta práve desaťkorunová minca. Ako inak bolo to v Štátnej mincovni v Kremnici koncom januára.

Kým do roku 1998 bola koruna naviazaná na menový kôš dolára a marky, po voľbách v tom istom roku zmenila NBS kurzový režim a nechala korunu voľne sa pohybovať. Jej kurz sa tak stal závislým len na dopyte a ponuke. "Koruna, ktorá bola dovtedy umelo nadhodnotená, sa po prechode na plávajúci režim výrazne oslabila. V súvislosti s neistotou ohľadne stavu slovenskej ekonomiky sa koruna ďalej oslabovala aj začiatkom roku 1999 až na 47,299 SKK/EUR. NBS v tomto období intervenovala v prospech koruny, čo napokon pomohlo zvrátiť trend," spomína si na tieto časy pre Aktuálne.sk  analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Slovensko nakoniec prijalo euro za svoju menu pri konverznom kurze 30,126 Sk/euro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial