Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Aktuálne.sk: Útok na platobné karty zasiahol aj slovenských klientov

Niektoré banky začali hromadne meniť platobné karty klientov. Nemenovaná španielska firma sa totiž nabúrala do databáz kartového centra Visa a Eurocard/Mastercard a pokúsila sa získať informácie o kreditných kartách klientov bánk.

Centrum o tomto útoku informovalo banky, uviedol v stredu spravodajský portál Aktuálně.cz. Banky v reakcii na to sťahujú a monitorujú platobné karty v Nemecku, Českej republike a podozrivé transakcie sa objavili aj na Slovensku. Problémy hlási Volksbank, VÚB aj ČSOB. Ohrozené sú stovky klientov.

Volksbank riešila problém s platobnými kartami pred zhruba dvoma týždňami. "Súvisel približne s 200 kartami. Časť kariet, ktoré mohli byť prípadne zneužité, sme preventívne prevydali. Menšia časť je v pravidelnom monitoringu rizikových transakcií, aby sme predišli akémukoľvek možnému poškodeniu klienta," uviedla pre Aktuálne.sk hovorkyňa Volksbank Jana Lukáčová.

VÚB zaznamenala s únikom dát zo spracovateľského centra v Španielsku päť pokusov o podvodné transakcie pri piatich platobných kartách. "Tieto transakcie sme overili u držiteľov kariet a keďže žiadna z nich nebola potvrdená, platby budú majiteľom refundované. Celkovo sme identifikovali 195 ohrozených platobných kariet. Majiteľov týchto kariet sme kontaktovali telefonicky a po dohode s nimi boli karty zablokované a boli im bezplatne vydané nové karty," informovala hovorkyňa VÚB Alena Walterová.

Zasiahnutí boli aj klienti ČSOB. Hovorkyňa banky však bola pomerne stručná a neuviedla, koľko kariet bolo zasiahnutých. "ČSOB identifikovala niektoré platobné karty, ktorých by sa potenciálne mohlo týkať riziko zneužitia. Všetky sme preto zablokovali a opätovne vydali," poznamenala Zuzana Francúzová.

Klienti Slovenskej sporiteľne sa údajne obávať nemusia. "Neustále monitorujeme nami vydané karty a zatiaľ sme nezaznamenali nič neobvyklé. V prípade, že by sme dostali varovanie z kartových spoločností o ohrození našich kariet, ihneď podnikneme štandardné bezpečnostné aktivity," konštatoval hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.

Zdroj: Aktuálne.sk.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *