Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Aký dopad môže mať zvýšenie sadzieb Fedu na trhy

Ako očakávané zvýšenie úrokových sadzieb v USA ovplyvní investorov na finančných trhoch? Analýza tímu spoločnosti Fidelity International ukazuje, že päť predchádzajúcich prípadov, keď FED sadzby zvyšoval, boli pre investorov do aktív s vyšším rizikom povzbudivé.

  • Predchádzajúce cykly sadzieb naznačujú, že by sa investori mali zvýšenia úrokových sadzieb v USA nevyhnutne obávať
  • V piatich predchádzajúcich prípadoch, keď Fed úrokové sadzby zvyšoval, zaznamenal S&P 500 priemerný nárast o 13.5 percenta 

Index S&P 500 zaznamenal priemerný nárast vo výške 13,5 percenta, pričom high yield dlhopisy vykázali priemerný rast výnosov o 7,3 percenta. Investori v oblasti amerických štátnych dlhopisov (Treasuries) dosahujú pozitívne výnosy v priemere na úrovni 2.1 percent.

Hoci je zvyšovanie úrokových sadzieb pre dlhopisy jasným negatívnym javom, ak je program sprísňovania dostatočne pomalý, môže to investorom poskytnúť dostatočný čas, na započítanie kapitálových strát a umožniť miernejšie prispôsobovanie sa. 

 

Cyklus sprísňovania sadzieb

S&P 500

US Treasuries (štátne dlhopisy)

BofA Merrill Lynch US index vysokých výnosov

Market iBoxx USD Index celkových výnosov využitých pôžičiek

Sept 15 – 06 Dec 2016

15.5

0.0

13.4

7.0

Jún 04– August 06

4.7

1.3

10.5

Žiadne údaje

Júl 99 – Júl 00

15.8

3.0

–1.0

Žiadne údaje

Apríl 97 – Máj 97

31.7

10.1

13.4

Žiadne údaje

Február 94 – Máj 95

–0.1

–3.9

0.2

Žiadne údaje

Zdroj: Fidelity, Bloomberg, december 2016. Údaje sú za obdobie troch mesiacov pred začatím zvyšovania sadzieb a deväť mesiacov od začatia cyklu, nie za celý cyklus. 

Nick Peters, správca portfólia Fondov Fidelity – Global Multi Asset Tactical Moderate Fund, však varuje, že v dnešnej situácií existujú kľúčové rozdiely, ktoré by investori mali brať do úvahy.

“K zvýšeniu indexu S&P 500 o 31 percent počas roka 1997 došlo v čase, keď ekonomika USA zaznamenávala silný rast a vznikla vlna eufórie z nových technológií, ako napr. z internetu. Federálny rezervný systém tiež zastavil svoj program sprísňovania už po jednom zvýšení sadzieb, vďaka čomu je to v mnohých ohľadoch slabé porovnanie. Podobne údaje skresľuje aj nedávne zvýšenie v aktuálnom ekonomickom cykle, keď sprísňovanie vylepšil výpredaj na trhoch vyvolaný znehodnotením čínskej meny,“ hovorí Nick Peters

“V súčasnosti čelíme veľmi ťažkému prostrediu. Ceny aktív navýšila ultra uvoľnená monetárna politika, takže jej zmiernenie by mohlo byť bolestivejšie ako v predchádzajúcich prípadoch. S príchodom nového roka sa finančné ukazovatele v USA už sprísňujú. US dolár sa zhodnotil a  výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa vracajú na úroveň zo začiatku roka 2016.

Aj keď ekonomika USA stále zažíva výrazný rast, nedosahuje úrovne z 90-tych rokov, keď načas ekonomika vzrástla o štyri percentá a deficit štátneho rozpočtu technicky klesal, čo bolo pre smerovanie amerických štátnych dlhopisov pozitívne.

Pre amerických investorov je kľúčovou témou uplynulých mesiacov deflácia. Pro rastové signály po zvolení Donalda Trumpa sa však všeobecne vnímajú pozitívne, pretože to sľubuje nárast fiškálnych výdavkov a výraznejšiu protekcionistickú obchodnú politiku, čo by mohlo zvýšiť rast cien.

Na základe výhľadu na prichádzajúce obdobie volatility by investori mali zvážiť protitrhové pozície – teda predaj v obdobiach rely a nákup pri oslabení. Vo svojich portfóliách som počas uplynulých týždňov postupne pridával americké štátne dlhopisy, keďže výnosy rastú a ako defenzívne aktíva sa stávajú lepšou hodnotou.
Investori by tiež mali premýšľať o tom, ako môžu minimalizovať expozíciu svojho kapitálu. Zabezpečenie vyrovnaného portfólia môže pomôcť prekonať akúkoľvek volatilitu akcií, keďže trh preskakuje medzi rastom a poklesom vo viacerých aktívach. Zvýrazňuje to tak výhody aktívneho manažmentu investícií,“ – hovorí N. Peters. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *