Streda 27. marca. Meniny má Alena

Alcoa nesplnila očakávania, podstata sa však skrýva inde

Alcoa odštartovala súčasnú výsledkovú sezónu a EPS (zisk na akciu) bol o 37,5 percenta nižší ako očakávania, obrat však očakávania o 3 percentá prekonal. Investorov tieto čísla nepotešili a akcie po uzavretí trhu v after marketu oslabili. Podľa nás však investorom unikla podstata, pretože sa príliš sústredili na sprofanované EPS.

Obrat sa zvyšuje rýchlejšie

Začnime tým, čo bolo na výsledkoch najpozitívnejšie, konkrétne rast obratu. 12 mesačný obrat sa proti minulému roku zvýšil o 20 percent a tempo rastu dokonca zrýchľuje. To znamená, že ekonomika stále expanduje, čo vo svojom vyhlásení uviedol aj manažment spoločnosti Alcoa (len v Európe je situácia slabšia).

Ešte pozitívnejšou správou je, že expanzia prebehla napriek nižším cenám hliníka, čo ukazuje, že proces zvyšovania objemu je zdravý a to je dôležitým meradlom ekonomickej aktivity.

Zabudnite na EPS, sledujte EBITDA

Investorská komunita venuje výške EPS veľa času a úsilia a tak skutočnosť, že výsledky firmy Alcoa boli o 37,5 percenta nižšie, bolo veľkým sklamaním. Cena akcie po uzavretí trhu v after marketu oslabila. Všetci dobre vieme, že EPS z prevádzkového príjmu získame po vykonaní množstva úprav. Navyše vďaka podvojnému účtovníctvu je kvartálne EPS u cyklických spoločností ako je Alcoa menej relevantné.

Ak toto všetko budeme ignorovať, skončíme nakoniec u ukazovateľa EBITDA (zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov), ktorý vystihuje generovanie hotovosti z prevádzky lepšie. Pozrime sa na čísla firmy Alcoa bližšie. Dvanásťmesačná EBITDA rastie už osem kvartálov v rade. Prevádzková ziskovosť dosiahla 14,6 percenta, čo je síce stále pod úrovňou z roku 2007, kedy dosahovala 17,5 percenta, ale ziskovosť spoločnosti sa čoraz viac blíži predkrízovým úrovniam. Ak Alcoa rast obratu udrží a zdvihne aj ukazovateľ EBITDA, potom dôjde aj k rastu EPS.

Zdvojnásobí do roku 2020 obrat?

V správe, ktorú Alcoa zverejnila, manažment uvádza, že čaká zdvojnásobenie dopytu po hliníku do roku 2020. Spoločnosť sa bude sústrediť na rast v Číne, ktorý by mal nahradiť pokles v Európe.

Zo strategického hľadiska vyzerá snaha nahradiť pokles v Európe zmysluplne, ale ak je všetko vsadené na Čínu, môže sa ukázať, že z pohľadu rizika ide o mizerné rozhodnutia. Väčšina ekonómov bude súhlasiť, že čínsky rast bol pôsobivý, ale krajina úplne jasne spomaľuje a pravdepodobne sa bude potýkať s dôsledkami masívnych monetárnych stimulov z rokov 2008-2009. V tejto chvíli je ťažké odhadnúť, či výsledkom v Číne bude priamo recesia alebo len spomalenie. Ak vezmeme do úvahy, že v rozvinutých ekonomikách prebieha proces oddlžovania, znie tvrdenie, že dopyt po hliníku sa do roku 2020 zdvojnásobí, trochu optimisticky a navrhujeme sa tým zaoberať ešte neskôr.

Môže sa zdať, že na Alcoa pozeráme len pozitívne. Pravdou je, že podľa nás je spoločnosť slabšia po stránke prevádzkovej efektívnosti. Trochu znepokojujúci je tiež fakt, že spoločnosť má po toľkých mesiacoch ekonomickej expanzie na strane príjmov toľko jednorazových položiek.

Zdroj: Peter Garnry, akciový analytik, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *