Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Alcoa zahájila výsledkovú sezónu. Trhy zatiaľ pozitívne naladené

V pokojnom duchu sa niesla včerajšia obchodná seansa, ktorá priniesla len málo nových fundamentov a nevýrazné pohyby na trhu.

Nedostatok ekonomických dát a vyčkávanie na začiatok výsledkovej sezóny preto boli poznať ako na akciovom, tak na devízovom trhu, kde sme sa dočkali len obmedzenej volatility. V Európe sa medzi najzaujímavejšie dáta zaradili včera výsledky nemeckých továrenských objednávok, ktoré v auguste medzimesačne vzrástli o 1,4%, čo bol ešte o desatinu lepší výsledok ako s čím počítal väčšinový konsenzus na trhu. Včerajší údaj však zároveň priniesol korekciu júlového rastu z 3,5% na 3,1%, čo poslalo medziročný ukazovateľ v auguste na -20,4%.

Nové zákazky v Nemecku rástli už šiestym mesiacom v rade a opäť potvrdzujú, že značná zahraničné fiškálna stimulácia ekonomiky posiela vodu na mlyn predovšetkým nemeckým exportérom. Zatiaľ čo domáce objednávky totiž v auguste klesali o 1,9%, objednávky zo zahraničia sa zvýšili o 4,6%. Letné mesiace predstavovali oázu pokoja vo svetovej ekonomike, ktorá sa postupne stavali na nohy po tom, čo začali účinkovať efekty vládnych stimulačných opatrení. Tie by však už do ďalších mesiacov mali pomaly ustupovať zo scény, čo môže práve na exportne orientované ekonomiky veľmi negatívne dolehnout.

Do ďalších mesiacov preto očakávame, že bude tempo rastu nových objednávok ochabovat, čo sa s oneskorením začne spätne prejavovať aj na aktivite v nemeckej ekonomike. Spojené štáty včera ponúkli iba výsledky tempa rastu spotrebiteľských úverov, ktoré veľa napovedajú o chuti spotrebiteľov ďalej utrácať a ochote amerických bánk úverovať.

Celkový objem spotrebiteľských úverov klesal v auguste už po siedmykrát v rade, tentoraz o 12 miliárd dolárov, čo bolo síce nižšie číslo ako v júli, zároveň ale o 3 mld vyšší údaj než s akým počítali väčšinové odhady analytikov. Včera poslednom zaujímavejším market moverem potom boli už len po uzatvorení búrz zverejnené výsledky spoločnosti Alcoa, ktorá dokázala príjemne prekvapiť nečakaným ziskom vo výške 77 miliónov dolárov, zatiaľ čo Wall Street počítal s ďalšou stratou.

Výsledky spoločnosti Alcoa už ale na vývoj akcií včera žiadny vplyv nemali a tak zatiaľ čo v Európe zakončil index Eurostoxx50 nižšie o 0,47%, v USA si index S & P500 pripísal 0,27%. Cena dlhopisov včera korigovala predchádzajúce straty a opäť rástla. Výnosy desaťročných T-Notes sa prepadol o vysokých 7,3 bsp. na 3,184% a pod tlakom sa nachádzal aj kratší koniec výnosovej krivky, keď výnos z dvojročných T-Notes klesal o 4,8 bsp. na 0,860%, kde sa naposledy nachádzal v polovici mája tohto roka. Na zníženie výnosov prispela aj včerajšej aukcie desaťročných T-Notes v objeme 20 mld dolárov, o ktorú bol nebývalý záujem. Ministerstvo financií predalo dlh s výnosom 3,210%, pričom požadované množstvo dlhu viac ako trojnásobne presahovalo celkovú emisiu.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Podrobnejšie informácie v sekcii investičné spravodajstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *