Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Allianz: Slovákom robí stále najväčšie problémy parkovanie a dostatočný odstup

Poistenie 12.11.2012 | 10:17 0 Komentárov

Allianz – Slovenská poisťovňa opäť zostavila rebríček najčastejších poistných udalostí na našich cestách. A tak ako aj minulý rok, najčastejšou príčinou platenia poistného plnenia v roku 2012 (január až október) v povinnom zmluvnom poistení bol náraz poisteného vozidla do iného stojaceho vozidla.

Nehody na parkovisku či pri nedodržaní dostatočného odstupu tak zapríčinili až 9054 poistných udalostí.

Najčastejšie škodové udalosti z PZP

  1. Náraz do stojaceho vozidla 9 054
  2. Stret dvoch vozidiel 6 990
  3. Škody na čelnom skle 3 1 84
  4. Náraz do predmetu (značka, plot) 1 402 
  5. Stret s chodcom či cyklistom 321 

Zdá sa tak, že Slováci sa ani v tomto roku nepoučili a s parkovaním a dodržiavaním potrebného odstupu majú stále veľké problémy. „Množstvo podobných nehôd spôsobuje nedostatočné venovanie sa jazde, vodiči často počas jazdy a parkovania namiesto sledovania okolia vykonávajú rôzne činnosti, napríklad telefonujú. Veľmi významným rizikovým faktorom premávky na slovenských cestách je aj agresivita za volantom,“ hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v Allianz – SP. Tieto slová potvrdzuje aj štúdia Allianz centra pre technológie, podľa ktorej až 27 percent zo všetkých vodičov priznalo, že počas vedenia motorového vozidla sa venujú aj iným činnostiam, ktoré odvádzajú ich pozornosť.

Najčastejšie chyby sa nemenia

Druhou najčastejšou príčinou vzniku dopravných nehôd bola v Allianz – SP zrážka dvoch pohybujúcich sa vozidiel. Až 6990 poistných udalostí tak spôsobilo nedanie prednosti v jazde, prechádzanie z pruhu do pruhu a pod. Na treťom mieste príčin poistných udalostí sú škody spôsobené na čelnom skle. Takýchto škôd eviduje poisťovňa 3184. Prvá trojka najčastejších príčin škôd zostáva rovnaká, slovenskí vodiči teda stále opakujú rovnaké vodičské chyby.

Pozor na električky a hospodárske zvieratá

Okrem tradičných poistných udalostí na cestách však Allianz – SP eviduje aj tie menej obvyklé. Medzi takéto nehody patrí aj 35 poistných udalostí z PZP zapríčinených zrážkou s vlakom či električkou alebo 156 poistných udalostí, pri ktorých poisťovňa vyplatila poistné plnenie majiteľom zvierat po zrážke s vozidlom. Vyzerá to teda tak, že pravdepodobnejšia je zrážka z hospodárskym zvieraťom ako vlakom či električkou.

„Nech už je príčina dopravnej nehody akákoľvek, pri každej platí, že sa môže skončiť tragicky. Vodiči by preto mali byť na cestách opatrní a nepodceňovať možné riziká, či už pri parkovaní alebo nočnej jazde na diaľnici,“ dodáva Jozef Hrdý z Allianz – SP.

Zdroj: TS Allianz – SP. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *