Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Amazon bude môcť prevádzkovať bezpilotné lietadlá

Internetový obchod Amazon získal od amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA) súhlas na testovanie bezpilotných lietadiel. Tie plánuje firma používať pre dodávky tovaru zákazníkom. 

Úrad oznámil, že vystavil jednej z divízií Amazonu a jej prototypu bezpilotného lietadla certifikát, ktorý umožňuje testovacie lety nad súkromnými pozemkami mimo mesto.

Amazon, ktorý je najväčším internetovým predajcom v USA, požiadal o povolenie už vlani v júli. Lety sa podľa certifikátu môžu konať iba za denného svetla vo výške maximálne 120 metrov. Lietadlá sa nesmú dostať z dohľadu operátorov, ktorými môžu byť iba osoby s pilotnou licenciou.

Amazon v rámci svojho programu Prime Air vyvíja bezpilotné lietadlá schopné dosiahnuť rýchlosť 80 kilometrov za hodinu a automaticky sa vyhýbať prekážkam. Firma ich doteraz testovala mimo USA.

Americké zákony v súčasnosti komerčné prevádzku bezpilotných lietadiel nedovoľujú. FAA však kvôli rastúcemu záujmu zo strany firiem i jednotlivcov pracuje na nových pravidlách pre používanie bezpilotných lietadiel pre komerčné i rekreačné účely. Návrh pravidiel však musí prejsť verejnou diskusiou, takže sa očakáva, že prijatie jeho konečnej podoby potrvá minimálne rok.

Zdroj: Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial