Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Amazon v Brne definitívne nebude

Ostatné správy 02.04.2014 | 15:30 0 Komentárov

Poslanci mesta Brno ani po tretí krát neschválili predaj pozemkov firme Amazon, čím urobili definitívnu bodku za ambíciou tohto amerického koncernu vystavať v blízkosti Brna distribučné centrum pre strednú a východnú Európu. Do úvahy teraz pripadajú iné lokality. Medzi nimi i Slovensko.

Novinárom to v Nemecku povedal šéf Amazonu pre Európu Tim Collins. Politici obviňujú z rozhodnutia Amazonu poslancov brnianskeho zastupiteľstva.

„Sklad v Brne nebude. V budúcnosti to nie je vylúčené, ale súčasný plán sa neuskutoční,“ povedal MF DNES Tim Collins, riaditeľ firmy Amazon pre európske operácie na brífingu v bavorskom Graben, kde spoločnosť prevádzkuje jeden zo svojich skladov.

Investícia v brnianskej priemyselnej zóne Černovická za zhruba 2,7 miliardy korún mala priniesť viac ako 1 500 pracovných miest.

Mesto ale s výstavbou nesúhlasilo. Ani na tretíkrát totiž neschválilo podmienky, za ktorých by spoločnosti predali mestské pozemky, na ktorých mal sklad stáť. Pri poslednom hlasovaní sa pre príchod Amazonu vyslovilo 25 poslancov z 55. Tí, ktorí boli proti, argumentovali napríklad tým, že súčasný územný plán nedovoľuje stavať na týchto pozemkoch logistické centrá.

Jihomoravský kraj ponúkol Amazonu pozemky pri brnenského letiska. Regionálny riaditeľ developerskej spoločnosti CTP Invest Tomáš Budař však ČTK už skôr oznámil, že tento pozemok je pre Amazon z niekoľkých dôvodov nevhodný. Stavať by sa podľa neho dalo len na 75 tisícoch metroch štvorcových, firma ale plánovala halu o veľkosti 95 tisíc metrov štvorcových.

Predseda ľudovcov a vicepremiér Pavol Bělobrádek označil rozhodnutie Amazonu za nepríjemnú správu. „Je to situácia, ktorá je samozrejme veľmi nepríjemná, pretože každá takáto investícia má nielen tú pridanú hodnotu, o ktorej hovoril pán vicepremiér, ale je to tiež signál pre ďalších investorov, či skutočne o ne máme záujem,“ vyhlásil vicepremiér.

Minister financií Andrej Babiš považuje rozhodnutie brnenských zastupiteľov za absurdné, zvlášť v situácii, keď sa vláda snaží do krajiny priviesť zahraničných investorov, ktorí by v Česku zamestnali ľudí a platili dane. Česko má podľa Babiša pätnásť vlád – jednu centrálnu a štrnásť krajských – medzi ktorými neexistuje jednota, povedal po dnešnom rokovaní kabinetu.

Rozhodnutie Brna kritizoval aj prezident Miloš Zeman, ktorý je teraz na návšteve v Srbsku.

Amazon teraz podľa Collinsa zvažuje o výstavbe skladu v iných lokalitách strednej Európy. Nespresnil ale kde.

Zdroj: MF Dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *