Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Američania minuli pred Vianocami viac ako vlani

Maloobchodný predaj rástol v tohtoročnej vianočnej sezóne v USA o 3,6%, uviedol odhad MasterCard Advisor’s SpendingPulse, ktorý monitoruje celonárodný maloobchodný predaj a služby.

Prehľad potvrdil najmä výrazný nárast dopytu posledný týždeň pred Štedrým dňom. Tržby od čierneho piatku – od 27. novembra do začiatku Vianoc, vyskočili o 6%, od 1.novembra potom o 5,9%. Vzostup dopytu zaznamenali predajcovia šperkov, elektroniky aj luxusného tovaru.

Podľa eCommerce vzrástol medziročný dopyt od 1.novembra do 24. decembra o 15,5% a od čierneho piatka do Vianoc dokonca o 18%. Podľa SpendingPulse sú výsledky o to významnejšie, pretože ceny pred sviatkami rástli a nedošlo k výrazným zľavám ako tomu bolo o Vianociach 2008. Vtedy predaj v čase krízy napriek tomu klesol o 3,4% a podľa ICSC to bol najhorší výsledok za 40 rokov.

Do konca novembra pritom maloobchodný predaj v USA nijako výrazne nezvýši. Snehové búrky na stredozápade a severovýchode USA a narušená doprava v konečnom dôsledku pozitívne ovplyvnili predaj cez internet a telefón. ICSC odhaduje rast porovnateľných tržieb obchodov v tohtoročnom období Vianoc o 2%. NRF naopak čaká medziročný pokles o 1% na $ 437,6 mld Vianočná sezóna končí 2. januára 2010 a maloobchodníci ohlásia tržby 7. januára. Akciové trhy reagovali na správu pozitívne a rástli.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Podrobnejšie informácie nájdete v sekcii investičné a burzové spravodajstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *