Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Američania ponechali v Bielom dome B. Obamu

Podľa výsledkov prezidentských volieb zostal na čele výkonnej moci v USA Barack Obama. Forexový stratég Saxo Bank John Hardy  očakáva ďalšie štyri roky rovnakú politiku, možno s vyššími daňami a žiadnym reálnym znižovaním výdavkov. Trhy však víťazstvo Obamu potešilo, predbežné výsledky poslali včera do zelených čísel americké aj európske burzy. 

„Ben Bernanke má veci pevne pod kontrolou a politika Fedu pokračuje ako doteraz – ďalej a ďalej do doteraz nepreskúmaného území rozmarného tlačenia peňazí. Pomalý rast a deformácie, ktoré to vyvolá, by spolu s neschopnosťou Fedu vyriešiť problematiku štrukturálnej nezamestnanosti mohli v konečnom dôsledku viesť k politickému prehodnoteniu úlohy Fedu v ekonomike. To však zrejme počká až niekedy do obdobia po roku 2013, pokiaľ však nedôjde k masívnej kríze dôvery a kolapsu trhov,“ predpokladal Hardy ešte pred zverejnením výsledkov. 

Čo prinesie Obama podľa Saxo Bank

Problém

Riešenie

Fiškálny útes

Dosiahnutie kompromisu by mohlo byť ťažké, pretože republikáni možno budú chcieť pred voľbami v roku 2014 ukázať svoju silu. Obamovi do kariet hrá skutočnosť, že ak žiadne opatrenia prijaté nebude, platnosť škrtov vo výdavkoch aj daňových úľav vyprší, takže k nejakému obchodu nakoniec bude musieť dôjsť. Obama ale zablokuje pokračovanie daňových úľav u osôb s vysokými príjmami a štátne výdavky sa znížia.

Fed pod vedením Bernankeho

V tomto prípade k žiadnej zmene nedôjde. Nekonečné kvantitatívne uvoľňovanie (QE3 +) bude pravdepodobne dovedené na ďalšiu úroveň v podobe stanovenia cieľového nominálneho HDP alebo inej monetárnej politiky v okamihu, kedy všetky dlhodobé americké dlhopisy budú v držbe Fedu, a ak sa americkej ekonomike ani pracovnému trhu nepodarí comeback.

Ekonomika

 

Existuje veľké množstvo zlej a nákladnej regulačnej legislatívy, ktorá by aj naďalej prežila, a tiež Obamova reforma amerického zdravotníctva by mohla byť nákladná – všeobecne ide o faktory, ktoré sú v dlhodobom výhľade mierne negatívne, ale pokiaľ ide o politické rozhodnutie, ťažko môžeme v patovej politickej situácii očakávať niečo dramatického.

Fiškálna politika (dane a výdavky)

Realistickejší plán skutočného zníženie deficitu zrušením daňových úľav Bushovej vlády a postupným ukončením vojnových akcií.

Zahraničná politika

Obamov postoj k zahraničnej politike je s výnimkou vojny v Afganistane a používanie bezpilotných lietadiel pomerne pasívny, čo by mohlo pokračovať aj v nadchádzajúcich štyroch rokoch napriek kopiacim sa problémom napríklad v podobe Iránu a politiky voči Číne.

Návrat zákona Homeland Investment Act (repatriácia ziskov amerických spoločností)

Oba scenáre k tomu ponúkajú rovnakú príležitosť – aj keď Obama môže byť viac naklonený pevnejšiemu zviazaniu repatriácie ziskov s tvorbou pracovných miest a môže z nej teda urobiť legislatívnu nočnú moru, a potenciálny prílev peňazí tak znížiť.

 


Aktíva

Vývoj

USD

Pre USD by to spočiatku mohlo byť negatívnejšie, ale trh by mohol zmeniť názor, hneď ako do hry vstúpi potenciálna závažnosť fiškálneho útesu. Pro USD by to zpočátku mohlo být negativnější, ale trh by mohl změnit názor, jakmile do hry vstoupí potenciální závažnost fiskálního útesu.

Americké dlhopisy

Nulová hrozba pre Bernankeho Fed môže v blízkej budúcnosti znamenať pre trhy s dlhopismi väčšiu stabilitu, pretože Bernankeho Fed bude mať nakoniec možno v držbe celý dlhý koniec krivky a v menovej politike nedôjde k žiadnej zmene.

Zlato

Ak Obama vyhrá, bude sa mu skôr dariť lepšie, pretože politika Bena Bernankeho môže bez prerušenia prežiť ešte celé nadchádzajúce roky.

Akcie

Prínosy kvantitatívneho uvoľňovania sa postupne vytrácajú a nič na tom nezmení ani skutočnosť, že Bernankeho Fed, pokiaľ k tomu bude mať možnosť, začne zase „vyčíňať“. Priemerným titulom sa bude dariť zle, aj keď existuje mnoho jednotlivých spoločností, ich akcie stojí za to mať.

Zdroj: Saxo Bank. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *