Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Americká ekonomika rástla vlani o 2,3 %

Makroekonomika 31.01.2020 | 11:52 0 Komentárov

Americká ekonomika rástla vlani miernym tempom (2,3 %). Ide síce o najpomalší rast za uplynulé tri roky, stále je to oveľa viac ako ekonomika eurozóny (1,2 %).

Rast hospodárstva USA vlani zaostal za plánom prezidenta Donalda Trumpa. Ten by rád videl HDP poskočiť o tri percentá.

Sám však vytvoril pre americkú ekonomiku silný protivietor. Ide najmä o obchodnú vojnu s Čínou. V rámci nej obe krajiny uvalili na dovoz od svojho „protivníka“ masívne clá. Spomalilo to export domácich producentov. V prípade USA ide napríklad o farmárov a potravinárov, ktorých produkcia sa na čínskom trhu výrazne zdražila.

Ekonomika USA rástla pod očakávaniami aj napriek masívnym daňovým a fiškálnym stimulom z minulých rokov. Problémom je, že ich účinok už do veľkej miery vyprchal a vlani sa už neprejavoval. Aj preto ešte v roku 2018 americká ekonomika rástla o 2,9 percenta.

USA a Čína sa v decembri minulého roka dohodli na prvej fáze novej obchodnej dohody. Očakáva sa preto zlepšenie situácie v zahraničnom obchode. Bez toho, aby boli odbúrané clá, ktoré sú ešte stále v platnosti, však k zásadnému zlepšeniu prísť nemôže.

Šéf Fedu Jerome Powell preto túto stredu po zasadnutí menového výboru povedal, že centrálna očakáva pokračovanie mierneho rastu ekonomiky. Poukázal však aj na možné riziká, napríklad na koronavírus. Agentúra AP, odhaduje tohtoročný rast americkej ekonomiky na len 1,8 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *