Pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy zamietla vstup bitcoinového fondu na burzu

Investície 17.03.2017 | 08:05 0 Komentárov

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) zamietla žiadosť o uvedenie prvého fondu založeného na kybernetickej mene Bitcoin na burzu v Spojených štátoch. Hodnota jedného Bitcoin sa bezprostredne po tomto rozhodnutí prepadla o zhruba 18 percent a dostala sa až pod hranicu tisíc dolárov. Následne sa však nad túto hranicu vrátila. Uviedla to agentúra Reuters.

Komisia svoje rozhodnutie odôvodnila nedostatočnou reguláciou kybernetickej meny. Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako hlavná kybernetická mena sveta. Vytvára ju sieť počítačov so špecializovaným softvérom, naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové virtuálne mince stabilným a postupne sa spomaľujúcim tempom.

Pretože nie je pod kontrolou žiadnej centrálnej banky a dá sa ľahko presúvať, často menu využívajú tí, ktorí sa chcú vyhnúť kontrole svojho kapitálu.

Kurz Bitcoin je v porovnaní s oficiálnymi menami veľmi nestabilný a ľahko podlieha špekuláciám. Na rozdiel od bežných mien za sebou nemá žiadnu reálnu oporu v podobe ekonomiky, na ktorej výkon by bol naviazaný. Najvýraznejšie denné výkyvy Bitcoin sa vlani pohybovali okolo desať percent. Kolísavosť meny ale bola výrazne slabšia ako v roku 2013, kedy denné výkyvy dosahovali až 40 percent.

Tyler a Cameron Winklevossovi, ktorí návrh na zaradenie na burzu podali, sa v minulosti zviditeľnili žalobou na Marka Zuckerberga, ktorého obvinili, že im ukradol ich nápad na vytvorenie internetovej sociálnej siete. Dohoda o urovnaní tejto žaloby im vyniesla približne 65 miliónov dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *