Pondelok 10. augusta. Meniny má Vavrinec

Americká vláda poskytne ekonomike podporu v hodnote 2 bil. dolárov

Makroekonomika 26.03.2020 | 11:07 0 Komentárov

Americký Senát schválil podporný balík pre americkú ekonomiku v hodnote dvoch biliónov dolárov. Ide o do teraz najväčšiu štátnu podporu v histórii.

Balík zahŕňa opatrenia pre rôzne sektory hospodárstva. Až 500 miliárd dolárov je vyhradených na dotácie a pôžičky malým a stredným firmám, rovnako tak kľúčovým odvetviam. Najviac zasiahnutý letecký priemysel tak dostane 50 miliárd dolárov.

Suma 117 miliárd je určená pre nemocnice a zdravotnícke zariadenia. Cieľom je poskytnúť im financie na nákup zdravotníckeho zariadenia a vybavenia.

Vláda podporí aj príjmy bežných ľudí. Každý Američan dostane šek v hodnote 1200 dolárov. Rodičia okrem toho dostanú ďalších 500 dolárov na každé dieťa do 17 rokov. Podpora je však obmedzená ročným príjmom 99 tisíc dolárov.

Zvýši sa aj podpora v nezamestnanosti a to o 600 dolárov týždenne po dobu štyroch mesiacov.

Pomoc bude smerovať aj nárazovým a nezávislým pracovníkom, najmä ľuďom pracujúcim na živnosť, či na čiastočný úväzok. Tí totiž väčšinou nemajú nárok na podporu v nezamestnanosti a v americkej ekonomike sú ich milióny.

Lokálne vlády a municipality dostanú na krytie pandémie 150 mld. dolárov.

Návrh balíka pomoci prešiel s veľkou väčšinou hlasov. Podporilo ho 90 percent kongresmanov. Všetci si totiž uvedomujú naliehavosť situácie v USA. Počet nakazených tam totiž raketovo rastie. Rovnako tak straty na živote. Aktuálne je nakazených 69 tisíc Američanov a epidémia si vyžiadala viac ako tisíc obetí.

Svetová zdravotnícka organizácia označila USA, po Číne a Európe za nové epicentrum pandémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *