Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Americké akcie v kladných číslach, dolár zostáva blízko 1,50 EUR/USD

Pondelňajšie obchodovanie bolo opäť veľmi významne poznamenané správami z Dubaja, ktoré od polovice minulého týždňa vyčnievajú nad všetkými ostatnými fundamentami.

Ázijská seansa priniesla do Európy veľmi dobrú náladu, keď si len v Japonsku pripisoval tamojší burzový index necelé tri percentá, k čomu výdatne pomohlo zmiernenie napätia okolo situácie v Dubaji, kde sa tamojšie centrálna banka postavila za všetky domáce a zahraničné finančné inštitúcie, ktoré operujú na územie Spojených arabských emirátov. Obchodníci ráno tentok krok vnímali veľmi pozitívne a ako jeden z náznakov, že centrálna banka s dubajskou vládou nájdu spoločnú cestu v snahe riešiť problematickú situáciu okolo konglomerátu Dubai World, ktorý v minulom týždni požiadal o zmrazenie splátok zo svojich dlhov, ktoré sa šplhajú až k 60 mld dolárov.

Vytriezvenie však prišlo vzápätí, keď v televízii vystúpil tamojší šéf úradu pre financie, ktorý jasne povedal, že vláda nemá v pláne riešiť problémy spoločnosti Dubai World a že časť svojej zodpovednosti by mali niesť tiež jej veritelia. To na trhy zapôsobilo ako studená sprcha, a tak hoci indexy v Európe krátko po deviatej otvorili v kladných číslach, v zisku sa príliš neohriali a začali opäť strácať. V červených číslach sa potom európske burzy držali počas celej dopoludňajšie a popoludňajšie obchodnej seansy, keď nakoniec uzatvoril nemecký DAX nižšie o 1,05%, kým celoeurópsky Eurostoxx50 strácal 1,20%.

Z Európy tentoraz prišli medzi najzaujímavejšími číslami len predbežné (flash) odhady rastu CPI eurozóny, ktorý v novembri vystúpal medziročne z -0,1% až na 0,6%, čo bol výsledok o desatinu vyššie ako väčšinové odhady analytikov. Eurostat síce nenabídnul podrobnejšie informácie o štruktúre rastu cien, na ich zvyšovanie sa však podieľal ako doznievajúci efekt prudkého znižovania cien z minulého roku, tak rast cien komodít z nedávnych mesiacov. Hoci sa CPI dostal späť do zelených čísel, stále je hlboko pod cieľom ECB a jeho výraznejší rast, ktorý by nútil ECB začať so zvyšovaním úrokových sadzieb naďalej neočakávame.

Spojené štáty v popoludňajších hodinách priniesli len výsledky chicagského PMI, ktorý meria aktivitu vo výrobnom sektore chicagského okrsku Federálneho rezervného systému. Novembrový ukazovateľ dokázal príjemne prekvapiť, keď sa vyšplhal z októbrových 54,2 b. na 56,1 b., čo bol o necelé tri body lepší výsledok, ako väčšinové odhady na trhu a zároveň najlepší údaj od septembra minulého roka. Americké indexy včera na vývoj v Európe nenadviazal a na rozdiel od európskych sa dokázali udržať v zelených číslach, keď si index S & P500 pripisoval rast o 0,38%. Výnos z amerických dlhopisov potom zostal takmer bez zmeny, a to najmä na dlhšom konci výnosovej krivky, kde sa znížil iba o 0,7 bsp. na rovnakých 3,20%.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *