Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Americké banky v ziskoch naďalej prevyšujú banky v Európe

Banky 16.09.2019 | 17:19 0 Komentárov

10 najväčších amerických bánk zarobilo v prvom polroku dvaapolkrát viac ako najväčšie banky v Európe

Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu poradenskej spoločnosti EY.

Desať najväčších finančných inštitúcií v Európe z pohľadu výšky ich aktív vykázalo za prvý polrok zisk približne 26,4 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška je to pokles o šesť percent.

Ich rivali z USA, rovnako desať najväčších bánk, dosiahlo v rovnakom období zisk v prepočte takmer 70 miliárd eur, čo predstavuje nárast o 0,6 percenta oproti vlaňajšku. Je to dvaapolkrát viac ako ich európski rivali a tento rozdiel sa stále zväčšuje. Len samotná  JP Morgan mala za prvý polrok zisk 16,6 miliardy eur.

Za rozdielom v efektivite je viacero dôvodov. Ide napríklad o viac otvorenejšie podnikateľské prostredie, keď sa bankový sektor v USA prirodzene čistí o stratové banky. Americký trh zasiahla po kríze v roku 2008 vlna bankrotov bánk. V Európe boli banky umelo udržiavané pri živote a pomoc bol príliš zdĺhavá. Až v súčastnosti sa banky dopracovali z relatívnemu finančnému zdraviu, keď ostatným testovaním ECB prešli takmer všetky finančné inštitúcie. Bankový sektor je však stále v zlom stave v Taliansku.

Ďalším problémom je nejednotnosť európskeho bankového trhu. Konkuruje si tu veľké množstvo menších bánk.

Treťou komplikáciou sú záporné sadzby v eurozóne. Banky nemôžu dostatočná zarábať na úrokovom rozdiele medzi úvermi a depozitami.

Európskemu bankovému sektoru sa preto v porovnaní s USA nedarí ani na finančných trhoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *