Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Americké firmy začali kvôli clám prudko prepúšťať

Makroekonomika 12.08.2019 | 14:33 0 Komentárov

Podľa prieskumu spoločnosť Challenger uviedlo v prvom polroku až 1430 amerických firiem, že budú prepúšťať zamestnancov z dôvodu zavedenia ciel. Je to dvojnásobok počtu z minulého roka. Číslo prudko vystúpilo najmä v júli – až 1053 prepúšťaní v amerických firmách.

Z krátkodobého hľadiska mala doteraz obchodná vojna na USA menší dopad, ako sa pôvodne čakalo. No americká ekonomika nie je imúnna voči protivetru, ktorý zavádzanie ciel rozvírilo. Dokazuje to aj pravidelná správa o škrtoch pracovných miest, ktorú publikuje spoločnosť Challenger, Gray & Christmas. Poskytuje nám zaujímavý pohľad na to, aký efekt majú clá na americký trh práce.

Správa publikuje počet ohlásených prepúšťaní v súkromných firmách delený podľa odvetví a regiónov. Vychádza z údajov štátneho úradu práce.

Zaujímavý na júlových číslach je práve dôvod, ktorí zamestnávatelia pri prepúšťaní uviedli. Obchodná vojna a s ňou súvisiace clá sa podľa najnovších čísel stali jedným z najčastejších dôvodov prepúšťaní v USA. Len v júli clá uviedlo až 1053 amerických firiem.

Od začiatku roka to bolo z toho dôvodu dovedna 1430 prepúšťaní. V rovnakom období vlaňajšia sa kvôli clám rozhodlo zbaviť zamestnancov zhruba polovica z tohtoročného počtu – 798 firiem. Najviac postihnutým odvetvím je priemyselná výroba.

Keďže na september je ohlásené nové kolo ciel, tento negatívny trend sa bude pravdepodobne ešte viac stupňovať.

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *