Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Americké voľby prinesú dramatické zmeny

Súčasná americká volebná kampaň je najškaredšia, akú som kedy zažil. Nie tak ani kvôli vzhľadu obidvoch kandidátov, ale kvôli tomu, čo reprezentujú. Poslednú vec, ktorú americkí občania teraz potrebujú, je pokračovanie v politike Baracka Obamu. V politike, ktorá by síce mohla priniesť viac pracovných miest, ale pri nižšom disponibilnom príjme.

Až 52 percent všetkých Američanov nemá v banke nasporené žiadne úspory a žijú od výplaty k výplate, teda ak majú to šťastie, že majú prácu. Sociálny zmier bol narušený a preto si myslím, že v deň volieb môžeme očakávať zásadné zmeny.

Trhy by si mali dávať pozor na najhorší možný scenár, v ktorom by Hillary Clintonová ovládla Biely dom, senát a zároveň aj snemovňu reprezentantov. V americkej politike bola totiž situácia, keď jedna strana vládla všetkým zákonodarným postom, vždy považovaná za veľmi nebezpečnú.

Ak sa Biely dom stane baštou H. Clintonovej a senát, alebo snemovňu reprezentantov ovládnu republikáni, trhy to príjmu oveľa lepšie. Priama výhra H. Clintonovej vo všetkých troch voľbách by však bola tým najhorším scenárom.

Predpokladám, že výsledky volieb budú veľmi tesné. Stále si myslím, že trhy podceňujú skutočnosť, že veľa ľudí, nespokojných zo súčasnou situáciou v USA, sa v deň volieb môžeme postarať o dramatickú zmenu.

Ale dovoľte mi pripomenúť, že tieto voľby nie sú o H. Clintonovej, a ani o D. Trumpovi. Tieto voľby sú o niečom oveľa väčšom. Sú o zmene, ktorá sa musí vysporiadať s najväčšou sociálnou nerovnosťou, akú sme z ekonomického, sociálno-ekonomického a isto aj z politického hľadiska, už dlho nevideli.

Akýkoľvek výsledok volieb bude, jedna vec je istá, v roku 2017 nás čakajú obrovské zmeny.

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *