Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Americkú hitparádu vedie „ extended period“

Akciové tituly dnes dokázali využiť pozitívne dáta a rozhodnutie FEDu o menovej politike vo svoj prospech, čo sa podpísalo pod pozitívne zatvorenie (DJIA 0,41%, SP 0,78%, Nasdaq 0,67%).

Akcie potešilo hlavne marcové zasadnutie menového výboru pre operácie na voľnom trhu vo FEDe (FOMC), ktoré ponechalo uvoľnenú menovú politiku bez výraznejšej zmeny.

„Extended period“

FED opätovne použil pri komentári o úrokových sadzbách komentár „extended period“, čo naznačuje ochotu ponechania kľúčových úrokových sadzieb FEDu na historických minimách (0,00-0,25%) počas dlhšieho časového obdobia. Trh tak postupne opúšťa predpoklady zmeny úrokovej sadzby FEDu v aktuálnom roku a predpoklady zmeny sa tak presúvajú do 1Q 2010. Dnešné FOMC zároveň potvrdilo ukončenie programu pre nákup finančných aktív z trhu naviazaných na hypotekárny trh ku koncu marca. Výhľady FEDu pre ekonomiku ostávajú od januára nezmenené s pozitívnejším výhľadom, ale naďalej pretrváva riziko udržateľnosti rastu. Jediným disidentom nesúhlasiacim s dlhodobým výhľadom nízkych úrokových sadzieb bol opätovne člen FOMC Hoenig (prezident kansaského FEDu).

Práve výhľad stimulu v podobe dlhodobo nízkych úrokových sadzieb a pokračujúci mierne pozitívnejší výhľad FEDu na americkú ekonomiku boli základom dnešného odrazu akciových titulov.

Všetko je na dlho

Pojem „extended period“ začína byť v americkej ekonomiky zaužívanou frázou, čo potvrdili i dnešné vyjadrenia poradkyne Bieleho domu Romerovej a ministra financií USA Geithnera k trhu práce. Podľa oboch by mala americká nezamestnanosť oscilovať pri vysokých úrovniach počas dlhšieho obdobia doslovne „extended period“. Výraznejší pokles miery nezamestnanosti zo súčasných 9,7% neočakávajú a americká ekonomika svojimi prírastkami nedokáže priemerne na mesačnej báze pridať viac ako 100 tis. pracovných miest (sledovaných cez Non-farm Payrolls), čo nebude stačiť na stlačenie miery nezamestnanosti. V USA tak začína byť čas relatívny pojem a fráza "čas sú peniaze" už neplatí, len aby však vlak pri meškaní US ekonomiky neušiel priďaleko (dnešný výpredaj USD aktív to naznačuje).

Grécko dohasína

Poslednou pozitívnou udalosťou dnešného dňa, ktorá výraznejšie tlmila rizikovú averziu a podporia akciové trhy boli správy zo starého kontinentu. Grécky požiar sa tak postupne dostáva pod kontrolu, čo dokumentuje vyhlásenie EU-27 o schopnosti poskytnúť Grécku finančnú pomoc (paradoxom ostáva, že Gréci žiadnu nežiadali). Zároveň ratingová agentúra Standard/Poors stiahla Grécko z listiny krajín, ktorým hrozí zníženie ratingu.

Graf vývoja sektorov indexu SP 500

 
Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *