Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Americký kongres kompromisom odvrátil finančný kolaps vlády

Po celodennom rokovaní sa včera v noci republikánskym a demokratickým vyjednávačom podarilo dosiahnuť dohodu o financovaní amerických vládnych služieb. Dohoda sa dosiahla iba deň pred kritickým dátumom, keď by pre nedostatok peňazí vláda fakticky prestala fungovať.

Provizórny kompromis dosiahli vyjednávači i v otázke financovania systému daňových úľav a podpôr v nezamestnanosti.

Vyjednávači zo snemovne reprezentantov ovládanej republikánmi a z demokratmi kontrolovaného senátu dosiahli dohodu o financovaní činnosti vlády tak, aby o ňom dnes obe komory kongresu mohli hlasovať.

Bez dohody by prestala fungovať napríklad agentúra pre ochranu životného prostredia, ministerstvo vnútornej bezpečnosti alebo Pentagon. Dohodnutý zákon umožňuje financovať činnosť vládnych agentúr čiastkou jeden bilión dolárov v období do 30. septembra budúceho roka.

Kongres zároveň pokračoval v diskusii o ďalšom dôležitom zákone, ktorý umožňuje vyplácanie podpory v nezamestnanosti a garantuje systém úľav na daniach z príjmu. Aj tu bol dosiahnutý predbežný kompromis – ak sa nedosiahne dohoda o zabezpečení týchto programov pre celý budúci rok, bude dohodnuté provizórne riešenie platné pre najbližšie dva mesiace. V kongrese panuje presvedčenie, že počas tejto doby sa potom podarí dosiahnuť trvalejšie dohody.

Hlavným predmetom sporu je spôsob, ako zafinancovať ďalšie fungovanie systému daňových úľav, ktorý stojí ročne štátnu pokladnicu 120 miliárd dolárov. Biely dom pôvodne požadoval, aby najbohatší Američania, ktorí zarábajú ročne viac ako milión dolárov, odvádzali na dani z príjmu o 1,9 percenta viac. Obama a jeho demokrati ale od tejto požiadavky v stredu ustúpili, pretože narazili na tvrdý odpor republikánov.

Prezident nedávno vyhlásil, že kongres musí bezpodmienečne problémy daní a financovania sociálnych služieb vyriešiť skôr, než sa odoberie na vianočné prázdniny.

Zdroj: Patria online, Forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *