Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Americký trh nenaplnil očakávania

Investície 04.09.2016 | 18:00 0 Komentárov

Začiatok obchodnej seansy na konci týždňa otvorili dáta zo Španielska, kde sa vyhlasovala zmena v počte nezamestnaných ľudí. Počet nezamestnaných tak poklesol o 14 tisíc, analytici predpokladali rast o 3,5 tisíc. Následne sme sa dozvedeli aj HDP v Taliansku, ktoré kvartálne stagnuje na nule, čo je v súlade s predošlou hodnotou a aj predpokladom analytikov.

Medziročné, HDP mierne prekvapilo a rastie o 0,8 %, pri predpoklade a predchádzajúcej hodnote na úrovni +0,7 %. Za Eurozónu sa vyhlasoval index cien výrobcov, ktorý si na mesačnej báze pohoršil na 0,1 %, vzhľadom na predchádzajúcu hodnotu za jún na úrovni 0,7 %. Ročne sa tento ukazovateľ vyvíja presne podľa predpokladov a klesá o 2,8 %.

Aj napriek tomu, že v Európe sa nevyhlasovali žiadne dôležité dáta, trhy zaznamenávali výrazne pohyby smerom hore. Rástol predovšetkým anglický FTSE 100, ktorý zaknihoval so ziskom 2,62 %, DAX +1,44, francúzsky CAC 40 +2,37 % a Euro Stoxx 50 +2,10 %.

Vzhľadom na makroekonomické dáta bol americký trh oveľa zaujímavejší, a to hlavne kvôli vyhlasovaniu dát z trhu práce. Vyhlasoval sa počet novovytvorených pracovných miest mimo poľnohospodárstva a verejnej správy, ktorý skončil na hodnote 151 tisíc, pri očakávaní na úrovni 186 tisíc. Ako ďalšie sme sa dozvedeli aj mieru nezamestnanosti, pri ktorej sa predpokladal mierny pokles na 4,8 %, aktuálne stagnuje na úrovni 4,9 %. 

Počet pracovných miest v súkromnom sektore klesol o –14 tisíc, pričom sa predpokladal pokles o 3 tisíc, pri predošlej hodnote +6 tisíc. Ako posledný fundament, na ktorý investori upierali zrak sa vyhlasovala obchodná bilancia, ktorá vzrástla na –39,5 v júli, z júnovej hodnoty 44,7 miliárd. Hlavné americké akciové indexy, tak aj vzhľadom na globálny vývoj rasti, a to nasledovne: SPX +0,42 %, Dow Jones +0,39 % a NASDAQ +0,43 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *