Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Amerika to, zdá sa, zvládla

Investície 18.08.2012 | 10:10 0 Komentárov

V poslednom čase sme svedkami pozitívnych makrodát z USA. Či už to boli od začiatku júla dobré NFPčka, dobré maloobchodné tržby, dobrá priemyselná produkcia alebo piatkový prieskum Michiganskej Univerzity, ktorý vyšiel na úrovni 73.6 oproti očakávaniam 72.2.

Ako informuje analytik Capital Markets Peter Bukov, tieto dobré dáta tak dávajú miernu nádej v to, že USA sa vyhnú opätovnej recesii a budú rasť. Aj keď rast nebude silný, stabilné 2 percentá ročne sa môžu zdať v porovnaní s Európou ako obrovské číslo. Tieto dobré výsledky si vychutnávajú hlavne obchodníci na akciovom a dlhopisovom trhu, kde vidíme silnejší rast výnosov na amerických dlhopisoch a presun týchto financií práve do akcií. Futures na SP500 tak včera prekonali tohtoročné maximá a majú namierené ešte vyššie.

Situácia na devízovom trhu je však oveľa viac zahmlená. Po dobrých dátach dolár dokázal voči euru posilniť a kráľovský menový pár sa znova zosunul pod 1.23. Počas americkej seansy však straty vymazal a zatvoril blízko otváracej úrovne 1.2330. Volatilita je mierna a pár hľadá svoj smer. Nahor sa nám ale vďaka rastúcim výnosom na US dlhopisoch začína hýbať USDJPY. Tento pár má z dlhodobého hľadiska veľký priestor na rast, ak Fed nepríde s ďalšími stimulmi. Tie sú však minimálne na ďalší kvartál nepravdepodobné.

Akcie tak včera dostali do vienka pozitívne makrodáta a dokázali to pretaviť do ziskov. Najviac rástli európske akcie a DAX sa znova dostal nad 7000 bodov. Potvrdzuje tak býčie smerovanie. Európsky close bol nasledovný: FTSE100 +0.31%, CAC40 +0.23%, DAX +0.64%, IBEX35 +1.94%.

Americké benchmarky už nevykazovali príliš chuť rásť a volatilita bola pred víkendom naozaj minimálna. Trh sa tak obchodoval v miernych plusoch, no celú seansu išiel v podstate do strany a od 16tej hodiny sme nevideli žiadne kurzotvorné udalosti. Situácii nepomohol ani EURUSD, ktorý taktiež zvolil pravý smer. Indexy tak zatvárajú nasledovne: SPX +0.19%, NAS +0.46%, DJIA +0.19%.

Zdroj: Peter Bukov, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *