Utorok 19. novembra. Meniny má Alžbeta

Analytici očakávajú, že ECB začne od januára obmedzovať nákup dlhopisov

EUROMakroekonomika 18.09.2017 | 17:59 0 Komentárov

Európska centrálna banka (ECB) v októbri oznámi šesťmesačné predĺženie programu nákupov dlhopisov, od januára ale ich nákupy obmedzí na 40 miliárd eur mesačne z existujúcich 60 miliárd eur. Preukázali to dnes zverejnené výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Reuters medzi analytikmi.

Centrálna banka sa takzvaným kvantitatívnym uvoľňovaním, ktoré zahŕňa rozsiahle nákupy dlhopisov, snaží v eurozóne podporovať hospodársky rast a infláciu. Ekonomike eurozóny sa teraz darí najlepšie od globálnej finančnej krízy, analytici preto predpokladajú, že ECB vzhľadom na pokračujúce hospodárske oživenie začne v najbližších mesiacoch stimulačné opatrenia obmedzovať.

ECB kupuje dlhopisy dlhšie ako dva roky. V tom čase si kúpila cenné papiere v hodnote viac ako dva bilióny eur, väčšinou štátne dlhopisy.

Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň naznačil, že rozhodnutie o úpravách menovej politiky by mohlo prísť budúci mesiac. To isté očakávajú analytici, na ktorých sa obrátila agentúra Reuters. Len dvaja z 52 oslovených ekonómov sa domnievajú, že ECB bude čakať až do decembra, keď skončí platnosť súčasného programu nákupu aktív. Súhlasia však s tým, že program bude predĺžený o šesť mesiacov do júna v budúcom roku.

Rozhodnutie upraviť program kvantitatívneho zmierňovania má aj praktickú stránku: v rukách ECB je dnes značná časť trhu so štátnymi dlhopismi v eurozóne. V názore na to, kedy bude program ukončený úplne, sa ekonómovia rozchádzajú – časť ich predpokladá, že to bude už na konci prvého polroka 2018, niektorí si myslia, že to bude až v roku 2019.

Analytici predpovedajú, že oživenie hospodárstva bude pokračovať aj v budúcom roku, avšak inflácia bude pod minimálnym dvojpercentným cieľom ECB najmenej do konca roka 2019.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *