Stvrtok 12. decembra. Meniny má Otília

Analytici pre Aktuálne.sk: Uľahčite život, znížte odvody

Balíček opatrení, ktorý má spasiť českú ekonomiku, odklepla v tomto týždni aj česká vláda pod vedením premiéra Mirka Topolánka. Slovenskí bankoví analytici, ktorých Aktuálne.sk oslovilo, tvrdia, že v niektorých bodoch by sa mal nechať inšpirovať aj kabinet Roberta Fica.

A to predovšetkým v otázke zníženia odvodov. Česká vláda plánuje okrem iného odpustiť zálohy na daň z príjmov u malých podnikateľov, či zaviesť zľavy na poistnom pre zamestnávateľov. Rovnako chce zrýchliť možnosť odpisov pre podnikateľov, rozšíriť odpočty DPH pri automobiloch, ale aj znížiť dane pre podniky.

Dve miliardy českých korún by však mali putovať aj na podporu verejnej dopravy v krajoch postihnutých vzrastajúcou nezamestnanosťou.

Podľa makroekonomickej analytičky ČSOB Silvie Čechovičovej by mala mať slovenská vláda záujem uľahčiť život domácim podnikom. "Jedno z najúčinnejších, by bolo zníženie sadzby sociálneho poistenia. Odvody na Slovensku sú stále pomerne vysoké, čo zvyšuje náklady na ľudský kapitál a znižuje konkurencieschopnosť firiem," objasnila pre Aktuálne.sk.

Zároveň upozorňuje, že odobrenie takéhoto kroku by pomohlo Slovensku aj do budúcnosti, keďže by sme tak získali konkurenčnú výhodu oproti iným štátom.

Zdroj: Aktuálne.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *