Pondelok 18. novembra. Meniny má Eugen

Analytik: Je ťažko pochopiteľné, že Turecko je ochotné riskovať vzťahy s USA a EÚ

Makroekonomika 18.10.2019 | 11:06 0 Komentárov

Turecko včera zastavilo bojové operácie na severe Sýrie. Pristúpilo na výzvu USA k stiahnutiu zbraní. Podmienkou je demilitarizácia úseku 30 kilometrov pozdĺž turecko-sýrskej hranice.

Ide teda o stiahnutie kurdských bojových jednotiek z územia, ktoré Turecko plánuje využiť ako nárazníkové pásmo, na čo dalo lehotu piatich dní.

Turecko vypočulo naliehanie Západu a najmä pod hrozbou ďalších sankcií. „Niet sa čomu čudovať. Turecko doma spotrebuje viac ako vyprodukuje. Je tak závislé na zahraničnej podpore. Je preto ťažko pochopiteľné, že bolo ochotné riskovať svoje dobré vzťahy s USA a s EÚ,“ hovorí menový stratég Saxo Bank John Hardy.

Dodáva, že pre Turecko je neustály prílev investícií pre krajinu kľúčový. „Ak Spojené štáty spolu so západnou Európu uvalia na krajinu ďalšie ekonomické sankcie, bude to pre ňu veľmi bolestivé a spôsobí mu to dlhotrvajúce negatívne ekonomické škody. Vzťahy tamojšej vlády s veľkými mocnosťami sa narušia a sankcie tamojšia ekonomika silno pocíti,“ dodáva analytik.

Donald Trump čelí doma veľkej kritike za to, že stiahol amerických vojakov z kritickej oblasti Sýrie. Otvoril tak dvere tureckej invázií. „Viacerí sa pýtajú, prečo je USA voči Turecku také benevolentné. Pravdou je, že Spojené štáty už Turecko a Blízky východ takmer vôbec nepotrebujú. Už nie sú odkázané na blízkovýchodnú ropu, pretože masívne produkujú ropu na svojom vlastnom území,“ vysvetľuje J. Hardy.

Turecko zaútočilo na Sýriu oficiálne z dôvodu ťažkosti s imigrantmi. Na tureckom území sa totiž nachádza obrovské množstvo utečencov, ktorý sa hlásia k rôznym etnikám. Ďalším podstatným dôvodom však je odveký boj s Kurdami. Táto menšina žije na území Turecka, Sýrie, Iránu a Iraku a nemá vlastný štát. To je dlhodobým predmetom sporov na Blízkom východe.

„V severnom Iraku sa však Kurdom podarilo vybojovať si autonómne územie a prezident R. Erdogan sa pravdepodobne obáva, že skôr či neskôr by k niečom podobnému mohlo dôjsť aj na juhu Turecka,“ dodáva J. Hardy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *