Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Analytik:

Trhy prijali rozhodnutie Fedu zvýšiť sadzby pozitívny. Index rástli až o viac ako percento. Podobne podobne hodnotili tón reči predsedníčky Fedu Janet Yellen. Hlavný menový stratég Saxo Bank John Hardy označuje reč šéfky Fedu ako jastrabiu (hovoriacu v prospech vyšších sadzieb).

„Fed oznámil v stredu večer zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na nové rozpätie 0,25 – 0,50 percenta, čím ukončil obdobie takmer nulových sadzieb. Ide o prvé zvýšenie za viac ako deväť rokov. Hlasovanie komisie centrálnej banky FOMC bolo jednomyseľné. Komisia potvrdila prognózu zo septembra v ktorej očakávala, že sadzba bude na konci budúceho roka na úrovni 1,4 percenta. Je to oveľa viac, ako očakáva trh. Vyjadrenia šéfky Fedu preto hodnotíme ako jastrabie a to i napriek tomu, že povedala, že ďalšie zvyšovanie sadzieb bude len postupné.

Rovnako pozitívny jazyk použila Janet Jellen i pri hodnotení rastu americkej ekonomiky a zamestnanosti. Vyhla sa pojmom ako “monitorovanie svetového hospodárstva” a “finančný rozvoj“ a to i napriek nedávnemu vyhláseniu z Číny a turbulenciám na trhu firemných dlhopisov.“ – hovorí John Hardy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *