Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Ani tretí kvartál neprinesie slovenskej ekonomike zásadné oživenie

Makroekonomika 04.08.2020 | 14:40 0 Komentárov

Slovenská ekonomika klesla v druhom štvrťroku podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť medziročne o 14,8 percenta. Ak nepríde druhá vlna, najhorším mesiacom bude apríl.

Po poklese v prvom štvrťroku o 3,9 percenta, slovenská ekonomika zaznamenala dopad koronakrízy naplno v druhom kvartáli. Presné čísla ešte nie sú k dispozícii, no podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť dosiahol prepad až 14,8 percenta medziročne.

K miernemu oživeniu by mohlo prísť v treťom štvrťroku. No i tak bude pokles pravdepodobne predstavovať viac ako 13 percent. Za prvý polrok odhaduje rada pokles o 9,3 percenta.

Dno krízy tak má pravdepodobne ekonomika už za sebou. Najslabším mesiacom doteraz bol apríl. „Napriek zrýchľovaniu ekonomiky ostanú domáce kapacity v priemysle a v službách nevyužité počas celého roka. Prudký prepad HDP je predovšetkým výsledkom zahraničného obchodu a investícií,“ uvádza rada v komentári.

Na druhej strane pozitívne môže podľa nej prekvapiť spotreba domácností a trh práce. Dramatickému nárastu nezamestnanosti totiž bránia rozpočtové opatrenia vlády.

Ďalší vývoj bude závisieť od epidemiologickej situácie. Ak sa vráti ďalšia vlna epidémie, niektoré podniky budú musieť opäť obmedziť prevádzku.

Ďalším rizikom je spôsob oživenia západnej Európy. Slovenská ekonomika je totiž závislá na exporte. Ak teda budú pretrvávať problémy v krajinách ako Nemecko, slovenský priemysel nebude môcť ani pri dobrých zdravotných podmienkach bežať naplno.

Vo viacerých krajinách Európy už pritom hlásia opätovný nárast počtu nakazených. Otázne teraz zostáva, ako sa to prejaví v obmedzeniach a bezpečnostných nariadeniach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial