Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Argentína sa rúti do problémov podobných krachu z roku 2001

Argentíne sa znovu znehodnocuje mena – peso. Nemenovaný obchodník z mestskej časti Once v Buenos Aires uviedol, že vzhľadom na vysokú infláciu a pád kurzu pesa sa dá ďalší vývoj cien odhadnúť len ťažko.  

Podľa nezávislých odborníkov vzrástla vlani inflácia v tretej najsilnejšej ekonomike Latinskej Ameriky o 28,3 %. OIficiálne vládne údaje o raste len o 10,9 %, pokladajú experti za zbožné želanie.

Minulý štvrtok (23.1.) klesla argentínska mena voči doláru zatiaľ najvýraznejšie od štátneho bankrotu v roku 200, o celých 12 %. Parita medzi pesom a dolárom sa ustálila na pomere 8:1. Na čiernom trhu sa za jeden dolár platilo 13,2 pesa

Do trhu vstúpila centrálna banka jednak tým, že na jednej strane prestala v piatok kontrolovať kurz národnej meny voči doláru a zrušilo sa nariadenie, podľa ktorého Argentínčania mohli nakupovať doláre len v obmedzenom množstve. Na druhej strane uvoľnila na predaj 180 miliónov USD (131,51 milióna eur), čím peso v piatok mierne posilnilo. Argentínske devízové rezervy koncom minulého týždňa klesli na 29,3 miliardy USD.

Minister hospodárstva Axel Kicillof pokladá súčasný pokles národnej meny aj za výsledok silných špekulatívnych útokov namierených proti vláde. Špekulanti by chceli podľa neho dosiahnuť, aby sa kurz pesa a dolára ustálil na pomere 13:1.

Opozícia tvrdí, že vláda v tejto ťažkej fáze argentínskej reality „úplne stratila kurz“, ktorý by mala realizovať. Argentína je veľmi zadlžená a takmer úplne izolovaná od finančných trhov, pri riešení súčasnej menovej krízy sa môže spoliehať len na vlastné sily.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *