Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

August schladil v slovenskej ekonomike optimistické očkávania

Ekonomický sentiment sa v auguste zhoršil o 3,1 bodu a klesol na hodnotu 100,6. Po optimistickom júli prišla v auguste korekcia. Trojmesačný kĺzavý priemer sa však vplyvom dobrého júla zvýšil o 0,9 bodu na 100,9. 

Za augustovým medzimesačným poklesom stál hlavne pokles dôvery v priemysle a v maloobchode. Sentiment v priemysle klesol o 8,7 bodu na najnižšiu hodnotu od konca vlaňajška najmä pre zhoršenie očakávaní produkcie na nasledujúce tri mesiace a pokles počtu objednávok. V sektore maloobchodu priniesol august pokles dôvery o 2,3 bodu hlavne pre negatívne hodnotenie súčasných a očakávaných podnikateľských aktivít.  

Aj keď august priniesol pokles mesačného indexu ekonomického sentimentu, celkovo by mal aj naďalej pokračovať slušný rast slovenskej ekonomiky. Očakávame, že hlavným ťahúňom rastu by mal ostať domáci dopyt, ale pozitívne by k rastu mohli prispievať už aj čisté vývozy.

Pre Eurozónu priniesol rýchly odhad PMI za august dobré správy, keď index mierne stúpol na 53,3 bodu (z 53,2 v júli), čím dosiahol 7-mesačné maximum. Hodnota indexu PMI, ktorý mesačne zostavujú na základe prieskumu nákupných manažérov, naznačuje expanziu keď je nad 50, takže nemecký rast ako aj rast Eurozóny by mal aj naďalej pokračovať dobrým tempom. Zatiaľ sa v sentimente neistota okolo Brexitu neprejavila vo výraznejšej miere, avšak isté riziká spojené s Brexitom, talianskymi bankami, či geopolitické napätie pretrvávajú.

Vyjadrenia prezidentky americkej centrálnej banky na stretnutí centrálnych bankárov a akademikov v Jackson Hole poukazujú na plánované zvyšovanie sadzieb v USA, avšak konkrétne načasovanie vo vyjadrení chýbalo.  Je však pravdepodobné, že sadzby sa zvýšia v USA do konca tohto roka. Do úvahy prichádza september alebo december 2016. Erste Group Research očakáva, že k zvýšeniu sadzieb v USA by mohlo prísť v decembri.

Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *