Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Aukciám dlhopisov sa minulý týždeň darilo

Minulý týždeň poznamenali lepšie aukcie európskych dlhopisov a ďalšie stretnutia politických lídrov: FTSE100 -0,23 %, DAX30 +1,41 %, CAC40 +1,88 %. Ani slabšie makrá v USA a návrat problémov z eurozóny nestiahli americké akciové trhy do mínusu: DJIA +0,5 %, S&P500 +0,88 %, NASDAQ +1,36 %. V Ázii bola podobná situácia: Nikkei +1,31 %, Kospi 1,77 % a Hang Seng +3,29 %. Ropa poklesla o 2,83 %, po tom čo komisia EÚ vyhlásila, že odkladá sankcie voči Iránu o pol roka. Zlato skončilo v miernom zisku 1,01 %.

Európa

Nemecko hlásilo opäť slušné čísla: obchodná bilancia 16,2 mld. (očakávaných 12 mld., lepší výsledok hlavne vďaka silnejšiemu exportu a slabšiemu importu), priemyselná produkcia 3,6 % (očakávaných 3,9 %), potvrdili rast HDP v 2011 na úrovni 3 % v rámci očakávaní (vs. 3Q 3,7 %) a nižšiu infláciu 2,3 % (očakávaných 2,4 %). Krajina je tak ekonomicky veľmi silná, mnohé indikátory sú na najvyšších úrovniach od roku 1991. Nemecko bolo navyše jednou z mála EÚ krajín, ktoré unikli zníženiu ratingu zo strany S&P v piatok a udržalo si cenný AAA rating.

Inflácia vo Francúzsku zrýchlila na 2,7 % (očakávaných 2,5 %), priemyselná produkcia vzrástla medziročne o 0,9 % (očakávaných -0,4 %). V Taliansku naopak poklesla o 4,1 % (očakávaných -2,9 %), celkovo v eurozóne -0,3 % (očakávaných +0,2 %). ECB a Bank of England ponechali svoje sadzby na nezmenenej úrovni 1 % a 0,5 %, zdôraznili, že riziko recesie hrozí, ale zatiaľ nie sú potrebné ďalšie monetárne kroky.

V piatok po uzatvorení európskych búrz prišla agentúra S&P s ďalšími zníženiami ratingov: Francúzsko a Rakúsko stratili AAA rating (ostávajú tak už iba 4 krajiny v EÚ s AAA ratingom). Ďalšie krajiny na zozname boli Španielsko, Taliansko, Malta, Slovensko (z A+ na A), Slovinsko, Portugalsko a Cyprus. Nemecko a Slovensko boli zároveň jediné krajiny, ktoré si udržali stabilný výhľad. Portugalsko a Cyprus sa dostali do kategórie „junk“ hneď vedľa Grécka, čo je už iba krok od defaultu. Jednania ohľadom reštrukturalizácie Gréckeho dlhu navyše skolabovali, po tom čo ECB vyhlásila že neprijme zníženie hodnoty dlhopisov, ktoré drží. Privátny sektor teda bude musieť akceptovať vyššie straty ako 50 % s čím nesúhlasia. Rokovanie by malo pokračovať v stredu 18.1.2012.

Napriek problémom však aukcie dlhopisov Nemecka, Talianska a Španielska dopadli všeobecne dobre, podarilo sa vyzbierať potrebné sumy za nižšie výnosy než minulý rok (Španieli dokonca získali dvojnásobok cielenej sumy). Investori to brali ako pozitívny signál.

USA

Amerika prekvapila slabými makro dátami: Maloobchodné tržby rástli 0,1 % (očakávaných 0,3 %, pokiaľ však odrátame predaje áut, klesli o 0,2 %), príspevky na podporu v nezamestnanosti stúpli na 399 000 (očakávaných 375 000) a deficit obchodnej bilancie vzrástol na 47,8 mld. (očakávaných deficit 45 mld.). Jediným pozitívom bol prieskum spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity na úrovni 74 (očakávaných 71,5). Správa o zadlžení domácností však ukázala, že krátkodobé úvery stúpli na 20 mld., čo je najvyššia hodnota za posledných 10 rokov. To ukazuje, že ľudia opäť prestali šetriť a spotreba je ťahaná hlavne zadlžovaním.

Výsledková sezóna začala firmou Alcoa, ktorá ohlásila stratu 3 centy na akciu (očakávaných 3 centy), avšak vyššie tržby než analytici očakávali. JP Morgan naopak ohlásil slabšie tržby, aj keď zisk na akciu 90 centov bol v rámci očakávaní. Akcie reagovali 3% poklesom.

Emerging Markets

Inflácia v Rusku dosiahla 6,1 %, čo však bolo pod očakávaniami 8 %. Centrálna banka v Čile prekvapila 0,25 % znížením sadzieb na 5 %. Zdôvodnila to obavami zo spomalenia globálneho hospodárstva pre európsku dlhovú krízu. Napriek tomu, že inflácia v krajine je nad cieľom banky, očakáva jej spomalenie v 2012. V Poľsku ponechali sadzby na úrovni 4,5 %, vo vyhlásení centrálna banka uviedla, že očakáva vyššiu infláciu a slabší hospodársky rast.

Zdroj: Across Wealth Management.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *