Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Až 21 % Slovákov, ktorí chodia na zimnú dovolenku, si neuzatvára cestovné poistenie

Poistenie 28.01.2020 | 12:25 0 Komentárov

Lyžovačka v zahraničí nie je pre Slovákov taká bežná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Až 61% Slovákov v prieskume odpovedalo, že v zime na dovolenke neboli v minulosti a neplánujú ísť ani tento rok. Len tretina Slovákov si po minulé roky užila zimnú dovolenku v zahraničí.

Lyžovačka v zahraničí nie je pre Slovákov taká bežná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Až 61% Slovákov v prieskume odpovedalo, že v zime na dovolenke neboli v minulosti a neplánujú ísť ani tento rok. Len tretina Slovákov si po minulé roky užila zimnú dovolenku v zahraničí.

Túto sezónu plánuje zimnú dovolenku v zahraničí 16 percent opýtaných, pričom približne dve tretiny z nich už majú predchádzajúcu skúsenosť s takýmto typom dovolenky. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre poisťovňu Groupama urobila agentúra Focus.

Zimnú dovolenku v zahraničí ovplyvňuje finančná situácia

Zo sociálno-demografických údajov jednoznačne vyplýva, že zimnú dovolenku v zahraničí u Slovákov najviac ovplyvňuje ich finančná situácia. S rastúcim príjmom stúpa aj percento opýtaných, ktorý na otázku „Chodievate počas zimných mesiacov na niekoľkodňový dovolenkový pobyt do zahraničia, či už kvôli lyžovaniu alebo za teplom a exotikou?“ odpovedajú kladne.

„S ohľadom na tento fakt môžeme povedať, že každý štvrtý Slovák, ktorý žije v domácnosti s mesačným príjmom 1800€ a viac plánuje ísť túto sezónu na zimnú dovolenku do zahraničia,“ vysvetľuje šéf agentúry Focus, Martin Slosiarik.

Cestovné poistenie je štandardom len pre niekoho

Spomedzi opýtaných, ktorí chodievajú alebo plánujú zimnú dovolenku v zahraničí, si až 79 percent vždy uzatvára cestovné poistenie. „Je veľmi dobré, že sa cestovné poistenie stáva aj u nás štandardom a ľudia neriskujú cestovanie do zahraničia bez poistenia. Cena poistného je neporovnateľne nižšia, ako náklady v prípade nehody či ošetrenia v zahraničí,“ konštatuje hovorca poisťovne Groupama, Ivan Bobošík.

Ďalších 13% opýtaných tvrdí, že cestovné poistenie uzatvára, ale nie vždy. Iba 6% respondentov cestovné poistenie na zimnú dovolenku neuzatvára. A aké na to majú dôvody? „Pre túto skupinu respondentov je kľúčový dôvod to, že cestovné poistenie nepovažujú za potrebné. Takto argumentuje až 28 percent z nich,“ dodáva Slosiarik.

Druhým významným dôvodom, pre ktorý si táto skupina respondentov nezvykne uzatvoriť cestovné poistenie je cena poistného. Pre 19 percent z nich je poistenie buď drahé alebo chce na tejto položke dovolenky ušetriť.

Medzi ďalšie uvádzané dôvody, pre ktoré si ľudia neuzatvárajú cestovné poistenie je rozhodovanie podľa situácie, napr. podľa typu aktivít na dovolenke, destinácie, podmienok (12%); to, že zabudne alebo nestihne poistenie vybaviť (11%); poistenie má inou formou – celoročné, zahrnuté v cene dovolenky… (11%); nechodí na aktívne dovolenky – napr. nelyžujú, nešportujú (5%).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *