Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Až 61 % firiem očakáva, že brexit bude mať na slovenskú ekonomiku negatívny vplyv

Makroekonomika 25.04.2019 | 15:28 0 Komentárov

Miera pesimizmu predstaviteľov firiem sa zvyšuje priamo úmerne s veľkosťou podniku. Závery vyplývajú z prieskumu agentúry DATANK realizovaného pre ČSOB v SR a ČR.

Oproti slovenským manažérov sú očakávania medzi českými firmami o niečo menej skeptické. Negatívny dopad tu očakáva polovica z nich (51%).

Pesimizmus je však do veľkej miery záležitosťou negatívneho sentimentu. M. Gabriš pripomína, že podiel Veľkej Británie vývoze ako aj dovoze Slovenska je relatívne malý. Bude však mať na slovenské firmy dopad, či už priamy alebo nepriamy, a najmä v cyklicky senzitívnych odvetviach, ako je automobilový priemysel. Ďalším dôležitým sektorom je výroba strojov a zariadení.

Tento fakt potvrdzuje aj ďalší záver prieskumu. U malých firiem a živnostníkov jednoznačne prevláda názor, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ nebude mať na ich vlastné podnikanie výrazný vplyv. Jedným z dôvodov je fakt, že podnikanie týchto firiem je orientované najmä na domáci trh, prípade na susedné krajiny.

„V prípade firiem s obratom nad 200 tisíc eur očakáva skôr negatívny vplyv 17 percent zástupcov firiem. Výrazný je rozdiel medzi jednotlivými firmami. Tie, ktoré majú obchodných partnerov vo Veľkej Británii, analyzujú dopady výstupu krajiny z EÚ na ich podnikanie. A potom sú firmy, ktoré síce evidujú túto tému, ale vzhľadom na nízke alebo žiadne percento vlastnej obchodnej výmeny s Veľkou Britániou neočakávajú bezprostredný negatívny vplyv na svoje obchodné aktivity,“ uvádza Koloman Buzgó, riaditeľ divízie riešení pre firemných klientov ČSOB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *