Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Až americké makro zavelilo k rastu

Včerajší obchodný deň sa niesol v pozitívnom duchu. Prvým pozitívom bolo rokovanie, na ktorom nemeckí poslanci schválili rozšírenie záchranného fondu. Celkové finančné garancie v záchrannom fonde by mali byť navýšené na 780 miliárd eur, pričom Nemecko ako najväčšia ekonomika je aj najväčším prispievateľom – zo súčasných 123 miliárd eur by mal ich podiel narásť na 211 miliárd eur.

Z členských krajín eurozóny už zvýšenie eurovalu schválilo 10 štátov – Belgicko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Portugalsko, Španielsko, Slovinsko a Fínsko. Keďže ale bolo schválenie zo strany Nemecka očakávané, na trhy táto správa nemala takmer žiaden vplyv.

Impulzom pre rast sa tak stali až americké makrodáta. HDP najväčšej ekonomiky sveta v 2 kvartáli vzrástlo o +1.3 % oproti predchádzajúcemu rastu o +1 %. Očakávania boli nižšie, na úrovni +1.2 %. Dobré správy prišli aj z trhu práce, keď počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň klesol na 391 tisíc z predchádzajúcej úrovne 428 tisíc. Celkový počet dávok tak klesol z 3.749 milióna na 3.729 milióna. 

Európske akciové indexy uzavreli včerajší obchodný deň nasledovne: FTSE 100 -0.4 %, CAC 40 +1.07 %, DAX +1.1 %.

Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň podobne: DJI +1.29 %, S&P 500 +0.8 %, Nasdaq -0.43 %

Zdroj: Boris Penev, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *