Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Až dve pätiny ľudí si vôbec nesporia

Banky 16.05.2019 | 14:23 0 Komentárov

Až 42 percent opýtaných uviedlo, že si vôbec nesporí. V kategórii mladých ľudí vo veku od 18 do 29 rokov je to dokonca ešte viac – až 47 percent.

Počet ľudí, ktorí si nesporia vôbec, rastie kontinuálne už od roku 2014. Uvádzajú to výsledky prieskumu agentúry Go4insight zameraného na sporenie.

„V ostatných rokoch akoby Slováci na sporenie zanevreli a z tých, ktorí si prostriedky do budúcnosti pripravujú, sa stáva ohrozený druh,“ hovorí predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Imrich Béreš.

Dodáva, že v minulosti bolo sporenie pre Slovákov úplne bežné, keď si v polovici 90. rokov odkladali až 12 percent z príjmu. „V uplynulých rokoch sa situácia zmenila. Slováci viac investujú do splácania úverov, ako do budovania zadných dvierok,“ konštatuje.

Podľa prieskumu je najčastejším dôvodom sporenia tvorba rezervy pre prípad núdze. Druhým najčastejším účelom je bývanie. Z pohľadu foriem sporenia vyhráva jednoznačne sporenie v banke a za ním nasleduje stavebné sporenie. Medzi tými, ktorí si sporia, sa postupne zvyšuje aj priemerná výška úspor. Kým v roku 2010 to bolo 880 eur, vlani už 1400 eur ročne.

Hoci od začiatku tohto roka začali platiť legislatívne zmeny v stavebnom sporení, záujem oň rastie. „Za prvý kvartál sme ich uzatvorili o vyše 11 percent viac ako vlani,“ priblížil šéf PSS. Dôvodov nárastu sú podľa nich najmä sprísnené podmienky na trhu s úvermi na bývanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *