Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Až polovica mladých vo veku 18 až 30 rokov býva u rodičov

Bývanie 30.06.2020 | 11:51 0 Komentárov

Napriek tomu, že Slováci lipnú na vlastnom bývaní, tento sen sa viac ako polovici mladých nedarí naplniť. Dôvodom sú najmä financie.

Až traja zo štyroch mladých Slovákov považujú vlastné bývanie za podmienku spokojného života. O zaobstaraní si vlastnej nehnuteľnosti na bývanie začínajú mladí ľudia uvažovať v priemere v 22 rokoch.

Len necelá tretina mladých ľudí však žije vo vlastnom dome či byte. Viac ako šestina ich býva v podnájme a zvyšok žije u rodičov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika vypracovala agentúra Stem/Mark,

Vlastné bývanie majú podľa prieskumu viac muži ako ženy, pričom najčastejšie ide o mladých ľudí vo veku 27 až 30 rokov s vysokoškolským vzdelaním.

„Mladí ľudia sa usilujú o vlastné bývanie a zaobstaranie bytu či domu na hypotéku berú ako jeden z hlavných dôvodov, prečo sa zadlžiť. Nie je prekvapivé, že vo vlastnom bývajú predovšetkým ľudia v manželstve či dlhodobí partneri a ľudia s vyšším mesačným príjmom,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Najčastejšie majú vlastný dom či byt zamestnanci vo verejnom sektore.

„Viac ako polovica mladých ľudí vlastniacich dom či byt uvádza, že má jednu veľkú pôžičku – veľmi pravdepodobne hypotéku alebo úver zo stavebného sporenia. Mladí ľudia bývajúci vo vlastnom byte či dome tiež zďaleka najviac uvádzajú, že si pravidelne sporia,“ dodala J. Palendalová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial