Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

B. Sobotka: Skúsenosť Slovenska s prijatím eura môže byť pre nás príkladom

EURO Peter Apolen 02.04.2015 | 10:41 0 Komentárov

I český premiér Bohuslav Sobotka sa vyslovil za čo najskoršie prijatia eura. Pridal sa tak prezidentovi krajiny Milošovi Zemanovi. Česká populácia je však rázne proti euru. Viaceré prieskumy ukazujú odmietavé stanovisko a celkový euroskepticizmus. Situácia je však iná u biznis sféry. Kde prieskumy v otázke preferencie eura vychádzajú presne naopak. 

Česká národná banka už rok a pol umelo udržiava českú korunu slabú. Jej referenčná hodnota je 27 korún k euru a špekuluje sa o jej posune na ešte slabšiu úroveň. Trhový kurz pred zavedením intervencií sa pohyboval okolo 25 korún.

B. Sobotka povedal, že vstup do menovej únie by vytvoril pracovné miesta a priláka investície. Vláda mala urobiť všetko preto, aby pripravila krajinu na prijatie eura v roku 2020, povedal v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Ďalšou výhodou spoločnej meny je jej stabilita, zníženie transakčných poplatkov a vyhliadky na lepší rating.

„Existuje množstvo dôvodov pre stanovenie čo najbližšieho cieľového dátumu,“ uviedol Sobotka v odpovedi na otázky Bloombergu. „Potrebujeme investície, aby sa vytvorili pracovné miesta a investori sa pravidelne pýtajú, kedy začneme používať spoločnú menu.“

Český premiér ale vysvetlil, že dôvod prečo súčasná vláda nemá v programe vstup do eurozóny je potreba pripraviť na to patrične ekonomiku, tak aby sa to stalo „najschodnejším spôsobom“. Dôvodom podľa neho nie je odmietavá nálada českej verejnosti.

„Myslím si, že názory verejnosti sa začnú výrazne meniť. Aj keď mnohí neváhajú a predstavujú euro ako strašiaka, pri bližšom pohľade hovoríme o bežnom a komfortnom nástroji na podporu sociálnej prosperity. Skúsenosť Slovenska s prijatím rovnako ako s fungovaním spoločnej meny môže byť pre nás príkladom,“ uviedol v rozhovore český premiér. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial